Nusaybin Dibek (Badibê) Köyü - Nusaybin Dibek Köyü Hakkında Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1

Nusaybin Dibek (Badibê) Köyü - Nusaybin Dibek Köyü Hakkında Bilgi konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Nusaybin Dibek (Badibê) Köyü - Nusaybin Dibek Köyü Hakkında Bilgi

Dibek (Badibê), Nusaybin

Dibek, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

DIBEK KÖYÜ nün eski adi badip veya badibe diye söylenir.asirlar öncesi yakininda bulunan komsu köye ait hibab köyüne bagli bir kac magaradan ibarettir. bazi sorunlardan dolayi göc eden ezidi bir kabilesüriyeye dogru yol alirken, badip te dinlenmek icin mola verirler, ve bu arada cok güzel bir yer odlugunu kesf ederler. orda kalmaya karar verirler. bir hafta iki haftami bir aymi zaman aradan gecer habab köyluleri bazi göcebe lerin onlara ait magaralarda konaklandigini fark ederler ve bu arada cikmlarini istemislersede ezidi kabilesi cikmamakta diretti,ve bunun sonucunda silahli catisma cikar habab süryanileri illen badibe yerlesen ezidi kabilesi arasinda silahli catismayi ezdiler habablilardan 2veya üc kisiyi öldürmesiyle oranin sahibi konumuna gecerler. Daha sonralari mardin iline yakin olan cakcak denilen köyden ayni sebeblerden dolayi büyük bir aile oradan gecmektedir,orda bulunan ezdilerden musade istiyerek bir müddet kalmak istediklerini belirtiler.bunun üzerine cakcaklar yerlesir daha sonra kaynasan bu iki inactan iki aile badibin sahibleri olan ezdiler cakcaktan gelen süryanilere orda onlarlan kalabilceklerini teklif ederler.budurum yilarca sürer, taki cakcak süryanilerinden olan cesur korkusuz biri olarak tabir edilen abdo ismindeki kisinin bir gün yezidi ailesinden bir kadina terbiyesizce bir teklif edisinden sonra durum degisir ve kadinin kendi ailesindeki iki gence durumu acmasi sonucu iki genc sabah erkenden abdo nun gidecegi güzergaha pusu kurar abdoyu öldürüp karnini yarip tas doldurarak cezalandirirlar.Ve iki genc fiar eder aznavurda bulunan abdal agaya siginirlar abdonun dönüs vakti gelip dönmemesi sonucu ailesi telaslan saga sola kosturu ve köylüleri olan ezdi lere sorara ve beraber aramaya cikarlar hemen köyün arakasinda onun ölüsuylen karsilasirlar.Bunun üzerine olayin icerigini bilen kadin olayi akrabasi olan genclere anlatigini ve onlarin yapmis olabilceklerini söyledi. bunun uzerine abdonun ailesi ezdi ailesiylen oturur ve derki madem bu namusuz namusuzluk yapmistir biz bir brimize düsman olmamiza sebeb degildir genclerinizi eve cagirin hic bir sey olmadi gibi yine köylü, dost, komsuyuz ezdilerde süryanilerin bu jestine daha büyük bir jestlen karsilik verdi siginmaci olan cakcaklara hemen hemen köyun hepsini abdonun kanina karsilik hibe verdiler ve o gün bugundür kirve(Karivo)dirler caklcaklar neslinden bugün cakir ,konuk soy ismini tasiyan ezidi kabilesinden ise yadel ve tel soy ismini tasiyan lar badibin ilk sahibleri olanlarin son neslidir nedense bilinmiyor ezdiler bugunde sayilari halen cok az dir cakcaklar yüz aileden fazladir ve hepsi avrupada yasamaktadir.tabiki dibek köyü bu iki aileden ibaret kalmadi cok sonralari civar köylerden degisik ailer dibek köyüne yerlesti. 1992 de en son köyü birakan yezdilerdir. simdi 2004 yilindan buyana dibek köylüleri tekrar dönüs girisimlerinde bulunmakta ve köyün yolunu yeni evler insa etmektedir dönüs icin hazirlik calismalari yapiliyor.
Coğrafya

Mardin iline 88 km, Nusaybin ilçesine 33 km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 50
2000 -
1997 -

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - S-Gök
1999 -
1994 -
1989 - Halef yadel
1984 -halef YADEL (xelef e fermen)

Altyapı bilgileri


Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Posta Kodu 47320
Alan Kodu 0482

Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl Mardin
İlçe Nusaybin

Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
Ayrıca Dibek (Badibê) Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.


Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi