Nusaybin Eskihisar (Marinê) Köyü - Nusaybin Eskihisar Köyü Hakkında Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Nusaybin Eskihisar (Marinê) Köyü - Nusaybin Eskihisar Köyü Hakkında Bilgi

Eskihisar (Marinê), Nusaybin

Eskihisar, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köyun tamamı bir babadan olup aşiretleri çomeridir köyün adı kıralın kızı marinadan alınarak ismi marine dir ve orada bulunan çoook eskiye dayanan hisarlardan alınmıştır.ayrıca bu köyde eskidan marine minaresı ile mardin minareları bir olay halinda birbirlarına ateşla hebar verırlardı aşiretin en ileri gelenleri ali berfo ve hama ailesidirler bu iki aile bölgede söz sahibi geçmişi köklü ailelerdir.daha sonraları 1945 yılarında hama ailesi köyü terk etmiş dağiçi mezrasının hırbehalo nahyesini kurmuş aile gelişimini burada sürdürmüştür. berfo ailesinin bireyleri ise bölgenin olağanüstü hal kapsamına alındıktan sonra büyük bir kısmı girmeli beldesine yerleşmiştir eskihisardaki topraklarını büyük titizlikle korumuşlardır. şu an itibariyle hama ve berfo aileleri yaklaşık olarak 4000 civarında aile ferdi vardır. hama ve berfonun torunları bir çok eğitim ve kamu kurumunda görev yapmaktalar.

Kültür


Köyün GELENEKLERİ köyün her doğu kültürü gibi bazı katı kuraları olmasıyla beraber şu an itibariyle gençler yani yeni nesil zincirleri kırmıştır. Köyün yemekleri kütilk şam börek mehir hevdel merge tolik başlıca yemekleridir

Coğrafya


Mardin iline 77 km, Nusaybin ilçesine 22 km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 -
1997 -

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
KÖYÜN İLERİ GELENLERİ:
AHMEDE HAMA.
ALİKE BERFO.

Altyapı bilgileri


Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Posta Kodu 47320
Alan Kodu 0482

Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl
Mardin
İlçe
Nusaybin

Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
Ayrıca Eskihisar (Marinê) Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.


Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi