Nusaybin Kalecik (Kelehê) Köyü - Nusaybin Kalecik Köyü Hakkında Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Nusaybin Kalecik (Kelehê) Köyü - Nusaybin Kalecik Köyü Hakkında Bilgi

Kalecik (Kelehê), Nusaybin

Kalecik, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. köy eskiden hristiyanlara aitti köyün en tepesinde bulunan yere kale denili r eskiden kale köyü daha büyük olduğundan ismi kale idi köy nufusu azalınca ve yerleşim alanı azalmasından dolayı ismini kalecik olarak almıştır Köyün asıl adı kürtçede Kale anlamına gelen Kelehe 'dir. Sonradan Türkçe Kalecik ismi verilmiştir. Konumundan dolayı kale gibi olduğundan bu isimle isimlendirilmiştir. Bunisra vadisinde olduğu için kürtçede Bunisra kalesi anlamına gelen Keleha Bunisra' da denmektedir.

Kültür


Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya


Mardin iline 64 km, Nusaybin ilçesine 8 km uzaklıktadır.Nusaybin-Midyat yolu üzerindedir.

İklim


Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 120
2000 156
1997 242

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Feremez ASLAN
1999 - FEREMEZ ASLAN
1994 - A.BAKI ASLAN
1989 - A.BAKI ASLAN

Altyapı bilgileri


Köyde, ilköğretim okulu vardır ve kullanılmaktadır 35 öğrencisi ve 1 öğretmeni vardır,yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi VARDIR ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur . Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
Ayrıca Kalecik (Kelehê) Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi