Nusaybin Kaymakamlığı, 2009 yılını değerlendirdi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Mardin’in Nusaybin ilçesi Kaymakamı Yücel Gemici, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) yöneticileri ve ilçede görev yapan Gazetecileri 2009 yılını değerlendirmek amacıyla toplantı yaptı. Kaymakam Gemici, Terör ve Terörle Mücadeleden Doğan Zararların Karşılanması, Sağlık hizmetleri, Eğitim Hizmetleri, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği ile Köylere Hizmet götürme birliğinin Faaliyetleri hakkında geniş bilgi verdi.
Nusaybin Kaymakamlık Toplantı salonunda yapılan değerlendirme toplantısına tüm STK temsilcileri ve ilçede görev yapan gazeteciler katıldı.
Konuşmasına, yönetimin bir fonksiyonun kamuoyunu ve vatandaşları, faaliyetleriyle ilgili bilgilendirmek ve varsa o konudaki toplumsal talepleri dikkate almak olduğunu bildiren Kaymakam Gemici, faaliyetleri vatandaşlarla paylaşmayı çok önemsediklerini söyledi. Kaymakam Gemici, 2009 yılı kamu hizmetlerini şöyle açıkladı.

— Nusaybin Nüfusu ve yerleşim Merkezleri
Kaymakam Gemici değerlendirme toplantısına ilçenin Nüfusunu açıklamakla başladı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre ilçenin toplam nüfusunun 116 bin 465 olduğunu kaydeden Gemici, nüfus dağılımını şu şekilde açıkladı.
“Merkez Nüfusu: 88 bin 269, Köy ve Beldeler: 28 bin 169, İlçeye bağlı köy sayısı: 66, Mezra sayısı:25, Belde sayısı: 3, Boş Köy sayısı: 5”.

— 5233 Sayılı Terör ve Terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması çalışmaları
2004 yılında yürürlüğe giren 5233 Sayılı Terör ve Terörle mücadeleden doğan zararların karşılanması kanunu hakkında Nusaybin’de şuana kadar 17 milyon 542 bin 669 TL 44 Kr. Vatandaşlara ödeme yapıldığı açıklandı. Kaymakam Gemici, kanun çerçevesinde 3 bin 819 kişinin müracaat yaptığını söyledi.
— Nusaybin’de 40 bin 147 Yeşil kartlı var

İlçedeki sağlık hizmetleri konusunda ciddi sorunların olduğu ortaya çıktı. 50 yataklı hastanede 25 uzman Doktorun hizmet verdiğini belirten Kaymakam Gemici; “personel anlamında hiç sıkıntımız yok. Şuan ki tek sıkıntımız ilçemizdeki devlet hastanesi fiziki yapısının ilçe ihtiyacını cevap verememesi. Şartların iyileştirilmesi yönünde çaba gösteriyoruz. Sağlık Bakanlığı Nusaybin’e hastane yapmak için çalışma içerisinde olduğunu biliyoruz” dedi.
Sağlık alanındaki bir diğer çalışmanın Yeşil Kart çalışması olduğunu bildiren Gemici, Sosyal devlet olma yolunda yeşil kartı çok önemsediğini söyledi.
Gemici, ilçede şuanda 40 bin 147 vatandaşın yeşil kartı olduğunu açıkladı.

— Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma faaliyetleri
Nusaybin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı 2009 yılı içerisinde 81 bin kişiye ayni ve nakdi yardımda bulundu.
Kaymakam Gemici, giyecek, yakacak, yiyecek, barınma, sağlık ve eğitim yardımları çerçevesinde 81 bin 123 kişiye toplam 8 Milyon 415 bin 974 TL 01 Kr. Yardım dağıtıldığını açıkladı.

2009 değerlendirme toplantısından sonra söz alan STK temsilcileri, 2010 yılı içerisinde bir takvim belirleyerek Yeni açılacak Transit Sınır Kapısı ve Devlet Hastanesi başta olmak üzere ilçedeki diğer eksiklikleri tespit ederek bakanlıklar nezdinde girişimler yapma kararı aldı. / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.com