Nusaybin Midyat Arasında Bulunan Beyazsu Dolup Taştı

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ramazan öncesi Beyazsu, vatandaşların akınına uğradı

Arif Altunkaynak - Abdullatif Altunkaynak - Murat Yaman - Mehmet Doğan
Ramazan ayı öncesi son hafta sonu günleri olan cumartesi ve pazar günlerinde Mardinlilerin tek serinleme yeri olan Beyazsu dolup taştı.
Meteoroloji Genel Müdürlüğünün hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin üzerinde seyredeceği uyarısı ve ramazan ayı başlamadan önce son bir kez daha hem serinlemek hem de piknik yapmak isteyen vatandaş Beyazsu’ya akın etti.


Sıcaklık rekorunun yaşandığı Cumartesi ve Pazar günü özellikle Mardin merkez, Midyat ve Nusaybin ilçesinde ailesini alan Beyazu’ya koştu.
Nusaybin-Midyat ilçeleri arasında bulunan 'Beyaz Su' bölgesi, vatandaşların yoğun akınına uğradı. Dağlardan çıkan ve keskin inişlerden dolayı hızlı bir akışa sahip olan bölgede vatandaşlar ramazan öncesi hem yüzme hem de piknik yapma imkanı bularak gönüllerince eğlendi. Beyazsu bölgesinde kurulan Süleyman Ağırman tesisleri sahibi Hacı Ağırman, “Ramazan ayı öncesi son hafta sonu olduğu için bize yoğun bir akın olduğu için havuzda yüzmek isteyen vatandaşları sıraya koymak zorunda kaldık. İlk defa bu kadar yoğun bir hafta sonu geçirdik. Bizler de bu yoğunluğu gördükten sonra Ramazan ayında açık olmaya karar verdik.”dedi.

Vatandaşlar ise daha rahat tatil yapabilmek için bölgede düzenli tesislerin kurulmasının yanında aynı zamanda Midyat ve Nusaybin ilçeleri arasındaki ulaşımı da sağlayan yolun da genişletilip asfaltlanmasını istedi.
Bu arada önceki günlere oranla daha sıcak yaşayan Mardinli vatandaşların, sıcak havadan bunaldıkları dikkatlerden kaçmazken, güneşin etkisini kaybettiği saatlere kadar çarşı-pazara fazla vatandaşın çıkmadığı gözlendi.
Sıcak öğle saatlerinde çalışmak zorunda kalan vatandaşları, sıcak hava bir hayli zorlarken, birçok kişi sıcaktan korunmak için çeşitli yollar denemek zorunda kaldı. Bol bol su içip, serin yerlerde dinlenen Mardinliler, Ramazan ayı öncesi aşırı sıcakların etkisini kaybetmesini ümitle beklediklerini ifade ettiler.

DÜĞÜNLER DE ARTTI
Ramazan ayına iki hafta kala düğünlere her gün yenileri ekleniyor. Mutlu günlerini bayram sonrasına bırakmak istemeyen çiftlerin heyecanı ise kriz döneminde sıkıntı çeken esnafa yaradı. Artan satışlar mobilyacılar başta olmak üzere, kuyumcuların, beyaz eşya ve gelin-ik satanların yüzünü güldürüyor.
Düğünlerini Ramazan sonrasına bırakarak iki bayram arasında evlenmek istemeyen çiftlerin çokluğu, okul bahçeleri ile otel bahçelerinde yapılan düğünlerde patlama yaşanmasına sebep oldu. Artan düğünler beraberinde buna bağlı sektörlere de hareketlilik getirdi. Gelinlik kiralamadan özel fotoğrafçısına kadar 20’den fazla farklı işkolunu besliyor.
Öte yandan Türkiye İstatistikî Kurumundan alınan bilgilere göre Türkiye’de her yıl 600 bin kişi evleniyor, yaklaşık bu kadar çocuk da sünnet oluyor. Bu mutlu günlerin çoğu yaz mevsimine denk getiriliyor. Ancak bu yıl Ramazan ayının Ağustosun büyük kısmına hakim olması, evlenme ve sünnet organizasyonlarını Haziran ve Temmuza yoğunlaştırdı. / Nusaybinim.com - Nusaybin Postası Gazetesi