Nusaybin Suriye Sınır Kapısının Temeli Atıldı

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Nusaybin'in hayali gerçekleşti, Sınır Kapısının temeli atıldıHaber: Fazilet Özer - Medine Taşdelen Yıldırım - Arif Altunkaynak
Fotoğraflar: Arif Altunkaynak
Görüntü: Mehmet Doğan - Abdullatif Altunkaynak - Murat Yaman
Mardin'in Nusaybin ilçesinde temeli atılacak sınır kapısı için Devlet Bakanı hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Mardin Milletvekilleri Halit Demir, Cüneyt Yüksel, Gönül Bekin Şahkulubey, Mardin valisi Hasan Duruer, Nusaybin Kaymakamı Murat Girgin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahsun Özmen, Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş ve Kalablık bir ekip, Suriye'nin Irak'a açılan sınır kapısı El Yarubiyah Sınır kapısında incelemelerde bulundu.
El Yarubiyah sınır kapısı önünde toplanan yaklaşık 500 kişilik Suriyeli, sloganlar atarak Türk heyetine sevgi gösterisinde bulundu.
Yapılan incelemeler sonucunda heyet, Nusaybin Sınır Kapısının temelini atmak üzere ülkeye geri döndü.-NUSAYBİN GÜMRÜK KAPISININ TEMELİ ATILDI
-TOBB BAŞKANI HİSARCIKLIOĞLU:
''YILLIK 16 BİN ARAÇ VE 200 BİN YOLCUYA HİZMET VERİLİRKEN,
MODERNİZASYON SONRASINDAKİ KAPASİTE 500 BİN ARAÇ VE
2,5 MİLYON YOLCUYA ÇIKACAK''

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu yıl içinde bitmesi planlanan Nusaybin yeni gümrük kapısı için 31 milyon lira yatırım yapılacağını, yıllık 16 bin araç ve 200 bin yolcuya hizmet verilirken, modernizasyon sonrasındaki kapasitenin 500 bin araç ve 2,5 milyon yolcuya çıkacağını bildirdi.
Hisarcıklıoğlu, Nusaybin Gümrük Kapısının temel atma ile Türkiye ve Suriye'de ilk olan ''ortak sınır kapısı''nın imza töreninde yaptığı konuşmada, TOBB'un İpsala, Habur, Cilvegözü, Sarp, Kapıkule ve Hamzabeyli sınır kapılarının modernizasyonunu tamamladığını hatırlatarak, bu gümrük kapılarında ortalama bekleme süresinin yarıya indirildiğini, araç geçiş kapasitelerinin ise 3 katına çıktığını söyledi.
-''YATIRIM TUTARI 250 MİLYON LİRAYI AŞTI''-
Nusaybin ile birlikte 9 sınır kapısının daha proje çalışmalarına devam ettiklerine değinen Hisarcıklıoğlu, gümrük kapılarının modernizasyonu projelerine yaptıkları yatırım tutarının 250 milyon lirayı aştığını belirtti.
Suriye ile ekonomik ve sosyal alanda artan işbirliği ve vizelerin kaldırılmasının iki ülke arasındaki ticareti hızla büyüttüğüne dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, Suriye ile ticaret hacminin sadece son 3 yılda 2 katına, araç giriş çıkışlarının 3 katına çıktığını, bu artışı mevcut kapıların karşılamasının artık mümkün olmadığını ifade etti.-''VERİ AKIŞI SAĞLANACAK, İŞLEMLER DAHA HIZLI YAPILACAK''-
Yap-işlet-devret modeliyle modernize edecekleri Nusaybin Sınır Kapısı'nın Suriye sınırında modernizasyonu tamamlanan ikinci kapı olacağının altını çizen Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:
''İlk defa bu gümrük kapısında, ülkelerimizin gümrükleri arasında veri akışı sağlanacak, böylelikle işlemler daha hızlı yapılacaktır. Bu yıl içinde bitmesi planlanan Nusaybin yeni gümrük kapısı için 31 milyon lira yatırım yapıyoruz. Böylece yıllık 16 bin araç ve 200 bin yolcuya hizmet verilirken, modernizasyonun sonrasındaki kapasite, 500 bin araç ve 2,5 milyon yolcuya çıkacaktır. Nusaybin Kapısı ile Türkiye, Ortadoğu'ya daha da yakınlaşıyor. Ortadoğu ülkelerinin yıllık ithalat hacimleri 600 milyar dolar civarında. Bu hacim içinde bizim aldığımız pay ise sadece yüzde 3,5, yani 21 milyar dolar. Daha kolay ulaşımla bu payımızı da artıracağız.
Öte yandan burası, Irak'a geçişlerde de önemli bir alternatif olacak ve Habur üzerindeki yükü hafifletecektir. Zira, Nusaybin Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye girdikten sonra, Suriye-Irak arasındaki El Rabia kapısına sadece 76 kilometrelik bir mesafe bulunuyor. Bu da hem nakliyeciler hem de ihracatçılar açısından büyük bir avantaj olacaktır.''
-SURİYE MALİYE BAKANI EL HÜSEYİN-
Suriye Maliye Bakanı Muhammed El Hüseyin ise ''ortak sınır kapısı'' ile çok önemli bir projeye imza atıldığını vurgulayarak, bu proje sayesinde iki ülke arasındaki ticari ve kültürel bağların daha da güçleneceğini vurguladı.
El Hüseyin, Suriye ile Türkiye arasındaki vizelerin kalkmasıyla hem araç hem de yolcu geçişlerinin ciddi oranda arttığının altını çizerek, son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalar ile ticaret hacminin önümüzdeki dönemlerde daha da büyüyeceğini ifade etti.
-TOBB, ŞİMDİYE KADAR 6 SINIR KAPISINI MODERNİZE ETTİ-
Verilen bilgiye göre, Türkiye'nin kara sınır kapıları aracılığıyla, ihracatın yüzde 53'ü, dış ticaret hacminin de yüzde 40'ı gerçekleştiriliyor.
TOBB, bugüne kadar İpsala, Habur, Cilvegözlü, Sarp, Kapıkule ve Hamzabeyli olmak üzere 6 sınır kapısını modernize etti.
Nusaybin Gümrük Kapısı'nın yap-işlet-devret modeliyle yeniden inşası ve işletmesine ilişkin uygulama sözleşmesi 2 Eylül 2010'da imzalandı ve Aralık 2010 itibarıyla inşaat çalışmalarına başlandı.
Nusaybin Sınır Kapısı'nda yatırımların 1 yıl içinde tamamlanması planlanıyor. Toplam 77.834 metrekare gümrüklü alan, 6.310 metrekare kapalı alanı ve 11 yapı grubunu içeren projenin, 31 milyon liraya mal olması bekleniyor.-NUSAYBİN GÜMRÜK KAPISI'NIN TEMELİ ATILDI
-DEVLET BAKANI YAZICI:
''GÜMRÜK KAPISININ MODERNİZASYONU KONUSUNDA
MÜTEAHHİTLE GÖRÜŞTÜM, 6 AYDA BİTİRECEK''
-''SADECE SURİYE İLE DEĞİL, YÖREDEKİ DİĞER KOMŞULAR
İRAN, GÜRCİSTAN, AZERBAYCAN, NAHÇIVAN İLE DE ORTAK
GÜMRÜK KAPISI YAPMA KONUSUNDAKİ ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR''

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, Nusaybin Gümrük Kapısı modernizasyonu konusunda müteahhitle görüştüğünü belirterek, çalışmaların 6 ayda bitirileceğini söyledi.
Gümrük Müsteşarlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde, yap-işlet-devret modeli ile yapılması planlanan Türkiye'nin ilk ortak gümrük kapısının temel atma töreni, Mardin'in Nusaybin ilçesinde gerçekleştirildi.
Bakan Yazıcı, burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ilişkilere değinerek, ''Nereden nereye...'' dedi. Bu sözün boşuna söylenmediğini, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın ziyaretiyle Suriye tarafının 58 yıl aradan sonra Türkiye'ye ziyaret gerçekleştirdiğini anlatan Yazıcı, bunun AK Parti iktidarında olduğunu belirtti.
Akrabalıklar, dostluklar, komşuluk hukuku olduğunu ancak kapıların kapalı olduğunu, ziyaretler yapılmadığını kaydeden Yazıcı, Türkiye'nin sorunlarına bir bir el attıklarını, çözüm yoluna koyduklarını, ülkenin komşularıyla olan hukukunu hem komşuluk hem kardeşlik hukukunu gözeterek sorunları tasfiye ettirdiklerini, düzene koyduklarını, bunu hep birlikte yaptıklarını anlattı.
Türkiye'nin artık bölgesinde bulunduğu her yerde önemli bir aktör konumunda bulunduğunu, bunu kardeşleriyle birlikte yaptığını, ancak bugüne kadar çok zaman kaybedildiğini dile getiren Yazıcı, ''İlişkilerimizi çok daha tempolu hale getirmeliyiz ki bu zaman kaybını telafi edelim'' dedi.


-GÜMRÜĞÜN HEDEFİ...-
Türkiye'nin her alanda olduğu gibi gümrük alanında da kapılarını bir plan dahilinde tek tek yenilediğini belirten Yazıcı, gümrüğün hedefini, ''ticareti kolaylaştırmak, yasa dışı geçişlere engel olmak'' şeklinde özetledi.
Bunları yaparken üç önemli kavramı gözettiklerini söyleyen Yazıcı, bunların da ''güvenlik, özgürlükler ve gümrük işlemlerinin ticaret erbabına maliyet artışı getirmeden seri şekilde faaliyetlerini sürdürmelerine imkan verecek zemini hazırlamak'' olduğunu, çalışmalarında hep bu dengeyi gözettiklerini anlattı.
Yazıcı, gümrüklerle ilgili işlemleri oluştururken, hizmet ünitelerini yeniden yapılandırırken, bu kavramları gözeterek çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti.
Yazıcı, Türkiye'nin kapılarını yenileyerek gümrük hizmetlerini çağdaş bir anlayışa kavuşturduğunu, teknolojiyi yoğun şekilde kullanarak risk değerlendirmelerini güveniliği sağlayacak biçimde gerçekleştirme sürecini devam ettirdiğini belirtti.
-KOMŞULARLA ORTAK GÜMRÜK KAPILARI-
Bakan Yazıcı, Türkiye'nin sadece Suriye ile değil yöredeki diğer komşular İran, Gürcistan, Azerbaycan, Nahçıvan ile de ortak gümrük kapısı yapma konusundaki çalışmalarını sürdürdüğünü ifade etti.
Bugün Nusaybin'in temelinin atıldığını, Akçakale'nin, Karkamış'ın temelinin de atılacağını kaydeden Yazıcı, 2010 rakamlarına göre 2,5 milyar dolar olan ticaret hacmini birkaç yıl içinde 5 milyar dolar seviyesine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.
Türkiye-Suriye sınırında 6 kara hudut kapısı, 3 demiryolu hudut kapısı bulunduğunu belirten Yazıcı, bu kapıların bir bir yenilendiğini kaydetti.
-6 AYDA BİTECEK-
Nusaybin Gümrük Kapısı modernizasyonu konusunda müteahhitle görüştüğünü, yükleniciye sözleşmede bu ünitenin yapımı için bir yıl süre öngörüldüğünü, müteahhidin 30 Ağustos 2011'de bitireceğini söylediğini aktaran Yazıcı, ''6 ayda bitirecek'' dedi.
Yazıcı, tören hazırlıklarıyla birlikte kapının hizmete açılışının 15 Eylül 2011'de yapılabileceğini ifade etti.
Türkiye'nin değiştiğini, potansiyelini insanların huzuru, güvenliği, esenliği için verimli şekilde kullandığını, Türk insanının komşularıyla sorunlarını tasfiye etmek suretiyle geleceğe ümitle baktığını kaydeden Yazıcı, ticaret erbabının bu kapılardan daha sağlıklı, nakliyecilerin daha güvenli şekilde geçeceğini, devletin de vergilerini etkin şekilde toplayarak risk değerlendirmelerini güven ölçütü gözeterek yapıp, çok daha kaliteli hizmet sunulacağını anlattı.
İki ülke yetkililerinin Nusaybin Ortak Gümrük Kapısı'na ilişkin protokolü imzalamasının ardından kapının temeli atıldı. / Nusaybinim.com

Kaynak