Nusaybin Tepeören (Xirbêzil) Köyü - Nusaybin Tepeören Köyü Hakkında Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Nusaybin Tepeören (Xirbêzil) Köyü - Nusaybin Tepeören Köyü Hakkında Bilgi
Tepeören (Xirbêzil), Nusaybin

Tepeören, Mardin ilinin Nusaybin ilçesine bağlı bir köydür.

TEPEÖREN TARİHİ

TEPEÖREN KÖYÜ MARDİNİN NUSAYBİN İLÇESİNE BAĞLI OLUP 22 km.KUZEYİMDE YER ALMAKTADİR KÖYÜN KUZEYİNDE VE GÜNEYİNDE İKİ MEZRASI BULUNMAKTADIR.KUZEYİNDE ERDOĞDU (bezeke) GÜNEYİNDE DURSUN (xırbe celal-i) BULUNMAKTADIR.KÖYÜN TARİHİ HAKKINDA NET BİR BİLGİ YOKTUR FAKAT BÜYÜK İSKENDER SİKKELERİNE RASTLANMAKTADIR.KÖYÜN GÜNEY DOĞUSUNDA KUNEGURE VE KUZOZANE DENEN İKİ BÜYÜK MAĞARA BULUNMAKTADIR.1925 YILLARINDA120-160 HANEDEN OLUŞTUĞU SANILIYOR EKONOMİK VE SİYASİ SIKINTILARDAN DOLAYI ZAMANLA YURT DIŞI VE TÜRKİYENİN BELİRLİ BÖLGELERİNE GÖÇ VERMİŞTIR.KALANLAR İSE KÖY SAHİPLERİ OLUP CELAL-İ AŞİRETİNDEN OLUP KOÇEKA da DENİLİYOR.KÖYDE YAŞAYANLARIN HEPSİ AKRABADIR.İLK YERLEŞİM YERLERİ İSE ERDOĞDU (bezeke)dir.ERDOĞDU 116 MAĞARADAN OLUŞUP TEPEÖRENİN 5 km.KUZEYİNDE ORMANIN İCİNDE YER ALMAKTADIR.DEĞİŞİK MEDENİYETLERE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞTIR (MOĞOLLAR-KUREYŞLİLER-İSRAİL gibi) ŞAREŞ DENİLEN BÜYÜK BİR ZİYARETİ BULUNMAKTADIR. HER YIL NİSANIN 15 inde ÇEVRE KÖYLERDEN VE NUSAYBİNDEN COK SAYIDA İNSAN AKININA UĞRAMAKTADIR. KUZEY DOĞUSUNDA KÜCÜK VE BÜYÜK İKİ KALESİ VAR.KÜCÜK KALE TAMAMEN YOK OLMUŞ BÜYÜK KALE (anter kalesi) İSE YIKILMIŞ OLUP DUVARLARIN COĞU DAHA AYAKTA ZAMANA KARŞI DİRENİYOR.KÖY HALKI HAYVANCILIKLA VE TARIMLA GECİMİNİ SAĞLAMAKTADIR.1993 te ZORUNLU GÖÇTEN DOLAYI BOŞALTILDI.2001-2002 YILLARINDA KÖYLERE DÖNMÜŞLERDİR DURSUN KÖYÜ MEZRASI xırbe calal-i 2 km.KUZEYİNE YERLEŞMİŞ YAŞAMLARINI ORDA SÜRDÜRMEYE DEVAM ETMİŞLERDİR.
KOÇEKİ AŞİRETİ

Coğrafya

Mardin iline 59 km, Nusaybin ilçesine 20 km uzaklıktadır.

Nüfus


Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 -
1997 -
1980-120
1990--200

Ekonomi


Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Hayvancılıkta küçükbaş, tarımda ise buğday, mercimek ve arpa öne çıkmaktadır.

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2008 - CEMAL ASLAN
2004 - ŞEHMUS Aslan
1999 - ŞEHMUS Aslan
1994 - ŞEHMUS Aslan
1989 - ŞEHMUS Aslan
1984 - ŞEHMUS Aslan

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak olup köy yollunun yıllardır asfalt olması bekleniyor. köyde elektrik vardır ama sabit telefon yoktur.köyde cami vardır fakat cami hocası yoktur devlet tarafından acilen bir cami hocası atanması beklenmektedir.


Posta Kodu 47320
Alan Kodu
0482
Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
İl
Mardin
İlçe
Nusaybin


Not: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
Ayrıca Tepeören (Xirbêzil) Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.


Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi