Nusaybin'de 'Anne - Baba Eğitimi' Projesi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1

Nusaybin'de 'Anne - Baba Eğitimi' Projesi konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Milli Eğitim Şube Müdürü Abdurrahim Tan; "6 yaşına kadar çocuğunuzun kamerasına hangi görüntüleri vermişseniz bir ömür boyu bu filmin karelerini izlersiniz". Nusaybin Milli Eğitim Müdürlüğü, ilçedeki rehberlik ve okul öncesi öğretmenlerle görüşerek ilçede ‘Anne – Baba Eğitimi Projesi’ni başlattı. Proje koordinatörü Abdurrahim Tan, 6 yaşına kadar bir çocuğa 6 dil öğretilebileceğini söyledi.

Nusaybin Hükümet konağı toplantı salonunda yapılan toplantıya İlçede görev yapan Rehber ve Okul Öncesi öğretmenler katıldı.

Öğrenciler ve ailelerine daha iyi ulaşmak, ailenin çocuk üzerindeki etkileri ve iletişimini daha iyi hale getirmek için proje startı verildi.

Hazırladığı sinevizyonla öğretmenlerin, öğrenci ve ailelerini eğitme hakkında seminer veren Milli Eğitim şube Müdürü Abdurrahim Tan, Projeyle ailelerin çocuğuna daha eğitici olmasını sağlayacaklarını söyledi.

Tan Proje ve Seminerin amacını şöyle açıkladı;
“ Anne – babalara, çocuklarına karşı sergiledikleri davranışlarda farkındalık kazandırmak ve çocuklarını tanımalarına yardımcı olmaktır. Aileleri, çocukların gelişim dönemleri, bu dönemlerde çocuklarda görülen davranış ve gelişmeleri sağlıklı ve başarılı bir şekilde yaşamaları için çocuklara yapılacak yardım becerileri hakkında aileleri bilgilendirmeyi hedefliyoruz. Bazı ebeveynler çocuklarının eğitimini diğerine bırakır. “Ben kazanırım gerekli masrafları karşılarım, sen de eğitimiyle ilgilen” derler. Çocuk eğitimi sadece anneye veya babaya bırakılmamalıdır. Bir çocuğun anne ve babasının birlikte sağladığı dengeye ihtiyacı vardır. Aileler, ne ekerse onu biçer. 6 yaşına kadar çocuğun kamerasına hangi pozisyonları – görüntüleri vermişseniz, bir ömür boyu bu filmin karelerini izlersiniz”

Öğretmenlere projede büyük iş düştüğünü kaydeden Tan, eğitime gelmeyen ailelerin evine gidilerek eğitime katılımlarını sağlayacaklarını belirtti.

Tan, ailelere şu tavsiyelerde bulundu;
“Çocukların odasında TV veya bilgisayar olmasın. Ders çalışma saatinde ebeveyn evde TV seyretmesin. Günde 30 dakika çocuğunuz ile gözlerine bakarak iletişim kurun, konuşun- daha çok onu dinleyin. Günde 30 dakika ailece kitap okuyun. Nasihat değil, örnek gösterin. Sabırlı-Hoşgörülü olun. Anlamaya çalışın” / Arif Altunkaynak - Nusaybinim.comKaynak