Nusaybin'de Kaplumbağalar koruma altına alındı

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Nusaybin'de Kaplumbağalar koruma altına alındı

Arif Altunkaynak
Mardin’in Nusaybin ilçesinden Suriye’ye akan Çağ Çağ deresinde yapılan ıslah çalışmaları kapsamında derede bulunan Kaplumbağalar koruma altına alındı.
Çağ Çağ deresinin batı tarafından yapılan ıslah çalışmaları kapsamından Nusaybin Belediyesi Ekolojik dengeyi bozmamak için Kaplumbağalar için koruma bölgesi oluşturdu.


Dere kenarında yapılan yıkımlar ve dere düzenleme çalışmaları sırasında Kaplumbağaların zarar görmesini istemeyen Belediye, bölgedeki kaplumbağaları topladı.
Kaplumbağalar, halk arasında Şehitler köprüsü olarak bilinen Devlet Hastanesi köprüsü ile Alman köprüleri arasında oluşturulan koruma alanına bırakıldı.
Belediye Başkanı Ayşe Gökkan, Belediye olarak yaptıkları çalışmalarda Ekolojik dengenin bozulmamasına büyük önem verdiklerini bildirdi.Kaplumbağaların dereye bırakılmasından sonra Türkçe – Kürtçe yapılan tabelalar önünde basın açıklaması yapan Başkan Gökkan şöyle konuştu;
“Beyaz su ve onun uzantısı Çağ Çağ deresi Nusaybin’den akıyor. Bizim belediye ve hizmet politikalarımıza göre ekolojinin korunması için çok önemlidir. Bütün projelerimizde bir yeri inşa ederken orayı bütün çanlılığıyla korumaya alıyoruz. Bilindiği gibi DSİ ile birlikte derenin ıslah çalışmalarını yapıyoruz. Bu kaplumbağalar da dere içindeydi. Bu çerçevede kaplumbağaların korunması çok önemliydi. Bu gün 4 Ekim Dünya Hayvanları koruma günü olması nedeniyle açılışımızı bu gün yaptık ”.

Kaynak: Nusaybinim.com