Nusaybin'de Sokakta çalışan çocuklara yönelik merkez açıldı

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Nusaybin'de Sokakta çalışan çocuklara yönelik merkez açıldı

Arif Altunkaynak - Abdullatif Altunkaynak - Murat Yaman
Mardin'in Nusaybin ilçesi Kaymakamlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı (SYDV) tarafından hazırlatılan “Sokaktan Okula, Okuldan Hayata” isimli Sodes Projesi merkezin açılışı yapıldı.
Nusaybin Devlet Hastanesi yanında açılan merkezin açılışını Kaymakam Yücel Gemici, Garnizon Komutanı P. Bnb. Tuncay Eğin, Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Ağrı, Kamu kurum ve kuruluş yöneticileri ile Sivil Toplum Kuruluşları başkanları katıldı.
Açılışta kısa bir konuşma yapan Kaymakam Gemici; “Eğitim hepimizin milli bir meselesidir. Eğitimi, sadece okuldaki eğitimle sınırlı tutmamak lazım. Okulda yapılan eğitimi destekleyecek, eğitimin toplum içerisinde yaygınlaşmasını sağlayacak, kadın eğitimi, çocuk eğitimi ve genç eğitimi gibi devlet olarak faaliyete bulunacağız. Bölgemizin önemli sıkıntısından biri, çocuklarımızın değişik işlerde ve sokaklarda çalışmasıdır. Biz bu çocuklarımızı toparlayıp böyle bir merkez kurmayı uygun gördük. Bu merkez sayesinde hem onların eğitimine destek vereceğiz hem de sokakta kazandıkları geliri ailelerine vereceğiz. Böylece onların eğitim hayatını daha da kolaylaştıracağız” dedi.

Sokakta çalışan çocuklara yönelik yapılan proje kapsamında merkez sorumlusu İdil Deniz İkiz çalışmaları hakkında bilgi verdi.
Sodes merkezine gelen öğrencilere temel eğitimleri yanı sıra sosyal, sportif, beceri kazandırma, meslek eğitimi ve psikolojik destek faaliyetlerinde bulunduklarını kaydeden İkiz, ailelerin ve çocukların bilgilendirilmesi kapsamında zaman zaman çeşitli seminerler organize edeceklerini de bildirdi.
Açılışa katılan Nusaybin Ticaret Odası Başkanı Mahsun Özmen ve Ticaret Borsası Başkanı Necdet Aktaş çocuklara çeşitli hediyeler dağıttı.
Açılış sonrası Kaymakam Gemici, Garnizon Komutanı Eğin, İlçe Milli Eğitim Müdürü İzzettin Aydın ve ilçe Müftüsü İhsan Açık çocuklarla bilardo ve masa tenisi oynadılar. / Nusaybinim.com