Nüsretiye Köyü Hakkında Bilgi İzmit Kocaeli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İzmit Nüsretiye Köyü - Nüsretiye Köyü Hakkında - Nüsretiye Köyü Tanıtımı - Nüsretiye Köyü Resimleri
Nusretiye, Kocaeli ilinin İzmit ilçesine bağlı bir köydür.Doğusunda Şirinsulhiye batısında Balaban köyü vardır.Kartepe eteklerinde kurulmuş şirin bir köydür.

Köy Muhtarı:2009 - Yaşar Yıldız

Muhtarlık Tel :Bilgi yok

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.köyde 18 yyda tatarların oturduğu söylenmektedir daha sonra 1893 Osmanlı rus harbinden sonra Batun civarından Gürcü kökenli aileler gelerek yerleşim kurmuşlardır,tatar nufusu tamamamen kaybolmuş yerine gürcü kökeni ağırlıklı bir nufus oluşmuştur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. kara lahana sarması ,kuymak mısır ekmeği köy oldugu halde cok gelişmistir herkez oraya modernleşmis koy denir

Coğrafya

Kocaeli iline 20 km, İzmit ilçesine 20? km uzaklıktadır.ıl merkezine yakınlıgı ve kartepe kayak turızımının etkısıye bolgede turızm olankları tatıl olankları artmıstır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2008 - 1850
2000 - 681

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca izmit merkeze sabahları 10,gün içinde 20 dk'da bir otobüs kalkmaktadır.ve köy takımı da vardır.Bu takımın teknik adamı MUZAFFER SEVİL'dİRKaynak : Yerelnet

Vikipedi

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz