Nüsretiye Köyü Lapseki Çanakkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Nüsretiye Köyü Lapseki - Nüsretiye Köyü Bilgileri - Nüsretiye Köyü Hakkinda - Nüsretiye Köyü Resimleri
Nüsretiye, Çanakkale ilinin Lapseki ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: LAPSEKİ - İl: ÇANAKKALE

Köy Muhtarı: RAMAZAN DOĞRU

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (286) 525 30 67

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 85 km

İlçeye Uzaklığı: 40 km

Rakım: m

Tarihi
Köy balkan savaşları öncesi bir Rum köyü iken 1912 yılında Balkan savaşının kaybedilmesi neticeci burada bulunan Rumlar Yunanistan a gönderilmiş, buraya da Balkanlardan Karadağ-Sancak bölgesinden Boşnaklar getiriip buraya yerleştirilmiştir.Nusratiye köyü 1958 yılına kadar Çataltepe Köyü muhtarlığı ile beraber olarak idare edilmiş, 1958 yılında Nusratiye adını alarak müstakil köy olmuştur.

Kültür
Köyün Balkanlardan Sancak bölgesi sınırları içerisinde bulunan Bijelo polje AKOVA, Plevlja TAŞLICA, Kolaşin kasabaları ile Bulgaritan ın Filibe şehrinden gelen Pomakların oluşturdu ortak Rumeli kültürü mevcuttur.Yemekleri olarak Hamur işleri, boşnak böreği, masnitsa sı ve kuru fasülyesi, keşkeği, un helvası, su böreği meşhurdur. Yeni yeni gelenek haline gelen ve eski köy muhtarı Ramazan Doğru tarafından organize edilen doğayla iç içe olan kospınar adında muhteşem bir piknik alanında bütün köy tarafından eğlenceler yapılmaktadır. Burada yazın bile buz gibi suyu olan bir çeşme vardır. Kospınar köyden 2,5 km uzaklıkta olup dağ yoluyla ulaşılabilmektedir.

Coğrafya
Köyün coğrafyası engebeli ve dağlık bir yapıya sahip olup, yüzde 80 i ormanlarla kaplıdır, Ormanda yaban hayatı mevcuttur. Çanakkale iline 85 km, Lapseki ilçesine 40 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 158
2000 172
1997 157

Ekonomi
Köyün ekonomisi temel olarak Ormancılık tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Kışın genellikle ormancılık yaygındır. Tarım olarak mısır ekimi yaygındır. Hayvancılık olarak büyükbaş hayvancılığı yapılmaktadır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Enver Cesur
2004 - Ramazan Doğru
1999 - Ramazan Doğru
1994 - Amir Bedir
1989 - Cevdet Cesur
1984 - Hasan Doğru
1979 - Hasan Doğru
1974 - Hasan Doğru
1962-1966 - fethi doğru

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz