OBSESİF MİSİNİZ?Takıntılı olduğunuzu düşünüyorsanız 10 soruda bunu test edin

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Takıntılı olduğunuzu düşünüyorsanız 10 soruda bunu test edin.
Obsesif Kompulsif Bozukluğu oldukça yaygın bir ruh sağlığı problemidir. Rahatsızlığın başlıca belirtileri, tekrarlayan saplantılı düşünceler ve tekrarlayıcı davranışlardır. Bu belirtiler genellikle birlikte ortaya çıkar. Çoğu insan obsesif eğilimlere sahiptir. Bu kişiler herşeyi diğerlerinin yaptığından daha fazla kontrol ederler ya da diğerlerinin basit bulduğu konularda karar vermek için daha çok zamana ihtiyaç duyarlar. Fakat bazen obsesyonlar ve kompulsiyonlar, kişilere hükmedecek ve hayatlarını etkileyecek boyutta güçlü hale gelebilir.

İngiltere’deki Royal College psikiyatristleri tarafından oluşturulan oluşturulan aşağıdaki sorulara yanıt vererek, Obsesif Kompulsif Bozukluk (saplantı zorlantı bozukluğu) belirtileri gösterip göstermediğinizi öğrenebilirsiniz.

OBSESİF DÜŞÜNCELER

1. Aklınıza getirmemeye çalıştığınız halde, bazı kötü düşünceler (şiddet içeren, müstehcen ya da anlamsız düşünceler) durmadan aklınıza geliyor mu? Bunları düşünememeye çalışıyor fakat zihninizden bir türlü atamıyor musunuz?

2. Hoş olmayan ya da açık saçık kelimeleri, deyimleri ya da kafiyeli sözleri düşünmekten ve tekrarlamaktan kendinizi alamıyor musunuz?

3. Birilerinin sizin yüzünüzden mutsuzluk ya da bir kaza yaşayıp yaşamadığını merak ederek çok zaman harcıyor musunuz? Örneğin, arabanızla birine çarpacağınız konusunda sürekli endişe duymak.

4. Evinizin güvensiz olduğu konusunda endişelenerek çok vakit harcıyor musunuz? Örneğin, ne zaman evinizden ayrılsanız evinizin kapısının, penceresinin açık olduğunu, ütüyü fişte unuttuğunuzu ya da ocağı açık bıraktığınızı düşünmeye başlıyor musunuz?

5. Bitmek bilmeyen bir şekilde ‘Acaba şunu mu yapsam, yoksa bunu mu?’ şeklinde kendi kendinize tartışıyor ve sonuç olarak en basit bir kararı bile alamıyor musunuz?

TEKRARLAYAN DAVRANIŞLAR

6. Gereksiz ve yersiz olduğunu bildiğiniz halde aynı davranışları tekrar tekrar yapmaya kendinizi mecbur hissediyor musunuz?

7. mikroplarla temas edebileceğiniz ya da kirlenebileceğiniz konusunda endişe duyur musunuz? Sırf bu nedenle ellerinizi sürekli yıkamak zorunda olduğunuzu hissediyor ve kirlilik ve mikropların olabileceği durum ve umuma açık yerlerden uzak duruyor musunuz?

8. Bazı şeyleri defalarca kontrol mu ediyorsunuz? Örneğin, dışarı çıkmadan önce kapıyı kapatıp kapatmadığınızı kontrol ediyor ya da ışıkları defalarca kapatıp açarak, kapalı olduklarından emin olmaya mı çalışıyorsunuz?

9. Bazı şeyler yerli yerinde olmadığında ya da dengeli durmadıklarında, bu durum başkalarınca fark edilmezken sizin canınızı mı sıkıyor? Örneğin, eğer kitaplar, kitaplıkta tam olarak aynı hizada dizilmemişse bu durum sizin canınızı sıkar mı?

10. Endişe ve kaygı yüzünden bitik bir hale geldiğiniz için takıntılı ve tekrarlayan davranışlara karşı koymak, size çok zor mu geliyor?

Eğer yukarıdaki soruların çoğuna olumlu yanıt veriyorsanız, obsesif komplusif bozukluk yaşıyor olmanız muhtemel.