Ocakbaşı Köyü Hakkında Bilgi Delice Kırıkkale

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ocakbaşı Köyü Hakkında - Ocakbaşı Köyü Resimleri - Kırıkkalenin Köyleri


Tarihi

Köyün geçmişi 1915 lere dayanmaktadır...İlk sakinlerinden H.Mehmet ÜNAL dır...1997 ylında vefat etmiştir...ayrıca H.Mehmet ÜNAL ileri görüşlü ve kendine ve etrafına güvenen büyük bir zatı muhteremdir.ALLAH Rahmet eylesin.

Kültür

Köyün düğün ve nişan merasimleri çok eski usül adetlerdendir...Köyde genelde orta anadolu yemekleri yapılmakta olup kışın ençok yapılan yemek ARABAŞI dır.Bu has Anadolu usülleri ve adetleri ile yaşanılmakta olan köye herkesi bekliyoruz.Ayrıca bu köyde son 3 senedir ağaçlandırma işlevine başlanmıştır. KÖYÜN İLERİ GELENLERİ.Şuayip Ünal- Hacı Halil Ünal,İsmail Ünal' dır.Bu köydeki mahsül tarlaları(ELLE KIRILAN)badem, Kalecik karası üzüm bahçeleri,Elma ağaçları, Çok Derece Kavun ,karpuz tarlası bulunur. Ağaçlandırmada ve köyümüzü güzelleştirmede önemli rol oynayan kişiler şunlardır; Yakup Ünal, Şuayip Ünal, İsmail Ünal,Dursun Can Yusuf Ünal' dır.. (Ünal ailesine köyümüzde bu gibi faaliyetlerde bulundukları için teşekkürlerimizi iletiyoruz). Saygılarımızla...'galevcik karası yuramın yarası (MUTLU GUNLER)...

Coğrafya

Kırıkkale iline 84 km, Delice ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 125
1997 109

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

Köy Muhtarı - Niyazi Yaman

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Ocakbaşı Köyüne Ait Bir ResimKaynak:YerelNET, Vikipedi

Köyünüze Ait bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz