Odabaşı Köyü Seydiler Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
odabaşı köyü bilgileri - odabaşı köyü resimleri - odabaşı köyü tanıtımOdabaşı, Kastamonu ilinin Seydiler ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adının kurucuları "Odabaşı" ailesinden geldiği ve bu ailenin Küre ilçesinden geldiği söylenmektedir. Türk kökenli bir köydür. 1980'li yıllara kadar köy halkı tarım ve hayvancılık dışında İlkel fırınlarda tuğla ve kiremit yapımı ile de geçimini sağlamaktaydı. Ancak bugün tuğla ve kiremit üretimi yoktur. Bu tuğla ocakları "karhana" olarak bilinir. Kâr getiren yer, hane ya da ticarethaneye karşılık gelir. Seydiler'den gelerek köyün altından geçen akarsuyun(Devrekani çayı) adı "ırmak" olarak anılır. Karhanalar su gereksinmesinden dolayı bu suyun kenarında idiler. Her ailenin bu suyun kenarındaki tarlalarında karhanaları vardı. Köyün önemli bir bölümü istanbula göçmüştür, ancak köyleri ile bağlarını koparmamıştır. Büyük çoğunluğu İstanbul'un Beyoğlu ilçesi'nin Halıcıoğlu ve Kağıthane'nin Çağlayan semtlerinde yerleşiktirler. Köy dört parçadır. Ana parçası Odabaşı küçük bir tepenin eteklerine kurulmuştur. İstanbul'da yaşayan nüfusun büyük bölümü taksicilik, yufkacılık, tatlıcılık gibi işlerde çalışmaktadır. Köyün öğrenim görmüş olanları subaylık, öğretmenlik gibi meslekleri seçmişlerdir. Köyde Gucükler, İmamlar, Karahocagil, Efeler, Valiler, Karahasanoğgil gibi aile lakapları vardır. Köyde kişilerin de ayrıca lakapları vardır. Gucük, Gınak, Setirek gibi... Köyün İstanbul Beyoğlu ilçesi Çıksalın Mahallesinde OBADER adlı bir derneği vardır.
Kültür

Köyün tarihten gelen bir çok gelenek ve görenekleri bulunmaktadır.Örneğin dini bayramlarda cemaatle kılınan öğle namazından sonra yapılan, köyün merkezinde bulununan tepeye düzenlenen "koşu yarışı" bunlardan bir tanesidir. Ayrıca bayram günlerinde 4 mahalleden oluşan Odabaşı Köyü halkına ve civar köylerden bayram ziyaretine gelen misafirlere ve bulunduğu güzergah sebebi ile geçen yolculara köy odasında toplanılarak her evden getirilen yemeklerden ikram edilmektedir.Bu adetin asıl amacı kesilen kurbanların bir kısmının köye gelen misafirler ve köy halkı ile paylaşılmasıdır.

Motorlu taşıtların olmadığı çağlarda, köyün coğrafi konumu nedeni ile ticari bağları sağlayan kervan yolunun üzerinde kurulu olması tarihte hancılık geleneğini barındırmıştır. Buna bağlı olarak ta geçen yolcu ve tüccarlara (satıcılara),konaklama ve yiyecek sağlama adeti günümüze kadar süre gelmiştir.Hatta köyün adını aldığı "odabaşı" kelimesinin ana kökeninin de burdan geldiği söylenir...

Köyün İstanbul Beyoğlu ilçesinin Çıksalın Mahallesinde bir derneği vardır.Bu derneğin adı "Kastamonu İli Seydiler İlçesi Odabaşı Köyü Sosyal ve Ekonomik Dayanışma Derneği"dir.Dernek 2007 yılında kurulmuştur.Dernek köy kökenli olup İstanbula yerleşmiş olanların tanışıp kaynaşmaları ,köyle bağlantılarını geliştirmeleri gerek köyde gerekse İstanbulda oturan köylülerin ekonomik ve sosyal dayanışmalarını amaçlamaktadır.
Coğrafya

Kastamonu iline 38 km, Seydiler ilçesine 8 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri ramazan kesgin
2007
2000 158
1997 152
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz