Öfke ve Nefret

#1
Sponsorlu Bağlantılar

İçimizdeki saldırgan duyguları sinirlilik, kızgınlık, öfke ve nefret olarak sınıflandırabiliriz.
En yıkıcı olan duygu nefret duygusudur.
Öfkeyi olumlu bir amaç için kullanmaya çalışırız. Karşımızdaki insana öfkelenerek onu “doğru yola” çekmeye çalışırız.
Ör: İşimizi yavaş yapan bir marangoza öfkelenerek onun işini daha hızlı yapmasını sağlarız.
Bizi gereksiz yere beklettiğini düşündüğümüz bir görevliye öfkeleniriz ve onu gayretli ve ilgili bir hale getirmeye çalışırız.

“…Öfkenin işlevi, doyumu engelleyen durumu ortadan kaldırmaktır. Öfke tepkileri çevresinde gelişen bilinçdışı fantezilerde öfke, … iyi bir ilişkiyi yeniden kurma arzusunu gösterir.” (2)

“Nefretle dolu bir kişinin en önde gelen amacı, nesnesini yok etmektir.”
“Nefretin aşırı bir şekli, nesnenin fiziksel olarak ortadan kaldırılmasını gerektirir ve bu cinayet ya da nesnenin kökten değersizleştirilmesiyle ifade edilebilir… Yani toplum karşıtı kişilik (anti-sosyal kişilik bozukluğu) yapılarında klinik olarak gözlenebileceği gibi, kendisi için önem taşıyan diğer insanlarla olası tüm ilişkiler yıkılır.”
“Psikopatik (anti-sosyal kişilik bozukluğu) aktarımları olan bazı hastalar, sürekli olarak önem taşıyan diğer nesneleri, ki buna terapist de dahildir, sömürmek, yıkıma uğratmak, simgesel olarak hadım etmek ya da insanlıktan çıkarmaya uğraşabilirler… değerli olan her şeyin yıkımına ya da çürütülmesine terapistin karşı durma çabaları, hasta tarafından vahşi bir saldırı gibi yaşanabilir. Bunun soncunda aktarımda doğrudan öfke ve nefret ortaya çıkar.

ALINTI