Oğulköy Köyü Merkez Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
oğulköy köyü bilgileri - oğulköy köyü tanıtım - oğulköy köyü resimleri


Oğulköy, Kastamonu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün tarihi ile ilgili
bir bilgi bulunmamakla birlikte adının nereden geldiği ile ilgilişöyle bir rivayet vardır.
BİR GÜN KÖYÜN OLDUĞU YERE OĞLUNU KAYBETMİŞ OĞLUNU ARAYAN BİR BABA GELİR.GÖRDÜKLERİNE; OĞLUNU GÖRENİN OLUP OLMADIĞINI SORARKEN ;BİRYANDANDA -OĞULLL OĞULL DİYE BAĞIRIP DURURUMUŞ. BU ADAM BURAYA YERLEŞMİŞ.ÇOĞALMIŞLAR .BURANIN ADINADA OĞUL KÖYÜ ADI VERİLMİŞ.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Adıyla ilgili rivayet üstedir.
Kültür

Köyde düğünlerde bayramlarda acı tatlı her türlü törende birlik ve beraberlik vardır.BAYRAMLR dini bayramlarda arefe günü mezarlıklar ziyaret edilerek okunur.uzaktakta olanlar imkanları dahilinde köyde toplanır.bayram sabahı camiye gidilir.Sabah namazından sonra bayram namazına kadar köyümüzden yetişen din adamları vaaz verir. Bayram namazı kılındıktan sonra hava durumuna göre camini içinde veya caminin önünde bayramlaşılır.Dua edilip evlere yemek yemeye gidilir.Daha sonra yaş gruplarına göre hastalardan veyaşlılardan başlayarak bayram gezmesi yapılır.nerede yemek vati olursa orada yemek yenir.Bu gece yarısına kadar devam eder.DÜĞÜNLER:Önce düğüne okunur.Çarşamba günü yemek verilir.Öğle yemeğini takiben herkese yemek verilir.Perşembe günü gelin alma cuma günü ise kız tarafını oğlan tarafına gelmesi yani samet olurdu. artık bu adet her yerdeki gibi salon düğününe dönmüştür.YEMEK:Her yerdeki gibidir. Özel bir yemeği yoktur. En yaygın olanı gözleme ve etli ekmektir.
Coğrafya

Kastamonu merkezine 14 km uzaklıktadır.Köy düz bir arazide kurulmuştur.topraklarının bir kısmı sulanabilir; bir kısmı ise kır arazidr.Sulanan razinin bitiminde topraklarının birkısmı üzerine ,Kastamonu Şeker Fabrikası kurulmuştur.Köy halkının çoğu bu fabrikada çalışıp emekli olmuş, bir kısmı ise hala şeker fabrikasında çalışmaktadır.şeker fabrikası köye 1 km dir.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.Ilıman bir ikıim hüküm sürer.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verilerine göre her geçen yıl azalmaktadır.
2007
2000 346
1997 309
Ekonomi

Köyün ekonomisi veçeşitli iş alanlarında çalışmaya dayalıdır.bunların başında şeker fabrikası gelmektedir.çok sayıda okuyan mevcuttur.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. [[Sağlık ocağıve lojmanı mevcuttur.. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz