Öğütlü Tarbas Köyü Kelkit Gümüşhane

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Öğütlü Tarbas Köyü Kelkit Gümüşhane

Öğütlü Köyü
Öğütlü Köyü Gümüşhane İli'nin Kelkit İlçesi'ne bağlı bir köy olup 40.130001 enlemi ve 39.439999 boylamı koordinatlarında yer alır.

Öğütlü Köyü, Gümüşhane
İl: Gümüşhane
İlçe: Kelkit
Posta kodu: 29600
Telefon kodu: 456
Koordinat: 40.130001 K 39.439999 D


Kültür
Köyün bilinen yemekleri siron, börek, katıklı çorba, koyun peyniri, baklava, tatlı sinisi, hamur elde kesilen makarna ve diğer hamurlu yiyecekler.
iklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Yazları serin ve sıcak, kışları ise soğuktur.
Kültür

Köyün bilinen yemekleri siron, börek, katıklı çorba, koyun peyniri, baklava, tatlı sinisi, hamur elde kesilen makarna ve diğer hamurlu yiyecekler.
Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Tarımda genelde devletin vermiş oldugu doğrudan gelir desteği, gübre, mazot ve bunun dışında yem bitkileri desteği ayrıca fiğ, yonca, korunga, mısır, tiritlikale gibi ürünlere vermiş oldugu desteklemeden dolayı çiftçilik her geçen zamanda çok yaygınlaşmaya başladı.
Bu ürünlerin dışında köy halkı kendine yetecek kadar patates, fasülye, lahana, havuç, domates, salatalık, turp gibi yiyeceklerini kendileri yetiştirir.
Büyük ve küçük baş hayvancılık yapılmaktadır. Küçükbaş olarak koyunculuk yapılmaktadır. Ama son 3-4 yılda küçük baş hayvancılığı iyice azalmıştır. Küçük baş hayvancılğı ortalama 200, 300 adettir. Büyük baş hayvancılığına yönelme artmaya başlamıştır. Ortalama 300, 400 civarında büyük baş hayvan vardır. Büyük baş hayvan besiciliği son 2 yıldır yapılmaya başlamıştır.
Kümes hayvancılığı olarak ise köy halkının hemen hemen hepsi kendi ev yumurta ihtiyacını karşılayacağı kadar 3,5 adet tavuk yetiştirmektedir.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.en son dönemde ise köy halkı seçim yarışını sonucunun bayrağını kotan şahine teslim etmeştir.ve muhtar ise bunu en iyi şekilde değerlendirmiş ve kimsenin yüzünü kara çıkarmamaktadır.kendisine ve ekibine teşekkür ediyoruz. 1 MUHTAR**KOTAN ŞAHİN
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur.
Yolu asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol yeni yapılmıştır, ikinci katını ise 2007 yılının 6-7 aylarında yaptırmıştır. Bu çalışmalarından dolayı muhtar ve ekibine özellikle akp hükümetine teşekkürler.
İçme suyu 4 ayrı kaynaktan gelmektedir. Ayrıca köyde cep hatları da çekmektedir.
Öğütlü Köyü
Ögütlü Köyü (Tarbas) Kelkit
Kelkit Öğütlü Köyü Resimleri
Kelkit Öğütlü Köyü Videolari
Tarbas Köyü
Trabas Köyü Resim Ve Videolari
 

K

Kayıtsız Üye

#2
yeni muhtarımız zarif öksüz dür telefon numarası ise :05399469999 teşekkürler