Oğuz Köyü Acıpayam Denizli

DeMSaL

Özel Üye
#1

Oğuz Köyü Acıpayam Denizli konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Acıpayam Oğuz Köyü - Oğuz Köyü Hakkında - Oğuz Köyü Tanıtımı - Oğuz Köyü Resimleri

İlçe: ACIPAYAM

İl: DENİZLİ

Köy Muhtarı: Tahsin TAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
0 (258) 518 1819

Cep Telefonu:
0537 463 9237

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 269

İle Uzaklığı:
55 km

İlçeye Uzaklığı:
3 km

Acıpayam ilçe merkezine 2-3 km uzaklıktadır. Yeni çıkarılacak belediye yasaları gereği Acıpayam Belediyesi'ne bağlanacağı düşünülmektedir.

Acıpayam Ovası'nda yer almaktadır, Selçuklu beylerinden biri olduğu sanılan Oğuz Bey tarafından kurulmuştur. Daha sonra kurulduğu yerden yaklaşık 1 km doğuya taşınmıştır. Osmanlı zamanlarında tahminen köyün çoğunu, köyün kurucusu olan Oğuz Bey'in boyu olan bir Türkmen boyu oluşturuyordu. Köy yakınlarında Rumlar da yaşamaktaydı. Daha sonra gerek Yunanistan'la yapılan nüfus mübadelesi, gerek başka nedenlerden dolayı buraları terk etmişlerdir. Bundan 100 ila 50 yıl öncesine kadar hâlâ Rum evlerinin kalıntıları bulunmaktaydı ancak şimdilerde bu eski evlerin yerinde yeller esmektedir.

Acıpayam Ovası'nın verimli topraklarının bulunduğu bir yerdedir. Denizli'nin pek çok yerinde olduğu gibi burada da artezyen ile su çıkarılabilmekte ve tarlalar genellikle bunlarla sulanmaktadır. Genellikle bostan ürünleri olan kavun ve karpuz; meyveler yerine daha çok sebzeler ve türevleri yetiştirilmektedir. Toprağı ince toprak olduğu için verimlidir. Türkiye'nin modernleşme sürecinden sonra, Denizli'nin pek çok ilçe ve kasabası gibi, bu köy de büyük oranda göç vermiştir. Dolayısıyla yaş ortalaması yüksektir.


Altyapı Bilgileri


Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz