Okçular Köyü Bigadiç Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bigadiç Okçular Köyü - Okçular Köyü Hakkında - Okçular Köyü Tanıtımı - Okçular Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: Mülayim TEK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: (0 266) 652 87 30

Okçular, Balıkesir ilinin Bigadiç ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Bigadiç ilçesine bağlı olan Okçular Köyü yine Bigadiç ilçesinin Okcularyeri Köyünde yerleşen Okçulu yörüklerinden olan Reyhanlı kolundan on hane bugünkü Esköy denilen bölgeye yerleşmişlerdir.Su sorunlarından dolayı köy halkı şimdiki yeri olan bölgeye geçerek yeni yerleşim alanı oluşturmuştur.

Köyün önemli aileleri şunlardır:Budaklar sülalesi,Kıymatlar sülalesi,Çakıcılar sülalesi,Demirciler sülalesi,Topaloğlu sülalesi,Dudular sülalesi,Eseler sülalesi,Karahasanlar sülalesidir.Köyümüz Kurtuluş savaşı döneminde Yunan askerlerince işgal edilmiştir.Çanakkale savaşında Nurullah Hasan OK'un babası cephede yaralanmış ve köye döndükten sonra onüçgün sonra Şahadette ulaşmıştır. Köyün kalkınması için Orman Kalkınma Kooperatifi kurulmuştur. Köyde tarım ve hayvancılık yapılmaktadır.Köy çocuklarının eğitimi taşımalı sistem ile yapılmaktadır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Balıkesir iline 62 km, Bigadiç ilçesine 24 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus :2000 - 294

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz