Oluklu Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
oluklu köyü bilgileri - oluklu köyü tanıtım - oluklu köyü resimleriOluklu, Tokat ilinin Niksar ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün eski adı pöğreklidir.Köy Adinida (pögrek) yeni dille Oluk´tan almaktadir.Eskiden cevre Köylerer Pögrekler aracilisigla su verilmistir.1893 ten önce batumdan göç etmişlerdir.köyde trablusgarp şehitleri vardır.köyde iki büyük sülale vardır.(duaimoğulları,hocaoğulları).

Köy Gürcü köyü olmasından dolayı gürcü gelenekleri ve yıllardan beri Türk köyleriyle beraber oturmalarından dolayıda Türk gelenek ve göreneklerini benimsemişlerdir.Köyün Gürcü yemekleri meşhurdur (pıhalı,malohto,cadi).Köyümüz sünnidir.
Coğrafya

Tokat iline 50 km, Niksar ilçesine 24 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 124
2000 45
1997 106
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz