Olukman Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Olukman Köyü - Olukman Köyü Hakkında - Olukman Köyü Tanıtımı - Olukman Köyü Resimleri
İlçe: MERKEZ

İl: SİVAS

Köy Muhtarı: H.İBRAHİM SUSUZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0-346-274 40 24

Demografik Bilgiler:

Nüfusu:2000 - 558

İle Uzaklığı: 41 km


Tarihi

eski tarihlerde ocivarda yaşayan lokman hekim varmış ve insanlar hastalandığı zaman lokman hekime giderlermiş . doğadan elde ettiği bitkilerle insanlara ilaç yapıp hastalıklarına şifa bulurmuş civar köylülerden hastalanan olunca senin derdine ancak"o lokman "hekim şifa bulur denip lokman hekimi söylerlermiş velokman hekimin bulunduğu yerleşim yeri o lokman diye gösterildiği için belli bir zaman sonra kısaltılarak "olukman" olarak günümüzedek süre gelmiştir.

Kültür

Orta Anadolu'nun giyim-kuşam özellikleri Köyümüz yöresinde de belirgindir. Özellikle erkek giyimi her dönemde bu etkiye göre biçimlenmiştir.

Kadın giyiminde ise yerel özelliklerden kaynaklanan bir çeşitlilik görülür. Merkezlerde kimi değişmelere karşın, köyümüzde kadın giyim kuşamında geleneksel özellikler yer yer korunmaktadır.

Geleneksel Kadın Giyimi :

Yazma yörenin yaygın başlık türüdür. Önüne ipekli yemeni-krep dikilir ya da bağlanır. Uçları yandan sallanır. "Değirmi" denen düz, "hindi" denen renkli ve desenli tülbentler bağlanır. "İşlik" denen iç giysileri de ak bezdendir, elde dikilir. Üstte omuzlardan ve belden "kırmalı" üç etek biçiminde "peşli" denen entarileri giyilir. Kollar geniş ve "dilmeli" dir. Peşlerin ikisi öne, birisi arkaya gelir, aradaki "sayvanlı" dır,. Kara yünden ya da ketenden yapılmış, nakışlı, çevresi oyalı önlükler bağlanır. Ayrıca madeni kemerler, el örmesi yün kuşaklarda kullanılır. Bazı yerlerde kadife atlas üzerine sim işlemeli bindallılar giyilir. Kolların yırtmaçlısı da yırtmaçsızı da geniş ve sarkıktır. Entarilerin tümü yakasız, önden göğüs altına dek düğmelidir. Özel günlerde sırmalı ve işlemeli cepken de giyilir. Kadife üstüne sırmalılara "kadama" denir. Alta bel ve parçaları uçkurları "tuman" giyilir. Parçalar çoraba dek uzanır. Renkli ve desenli çoraplar mevsimine göre ince ya da kalın yünden örülür.

"Değirmi" denen düz,

"hindi" denen renkli ve desenli tülbentler bağlanır. Günlük yaşamada tülbent, başörtüsü kullanılmaktadır. Buna yaşmaklamak denir. Yaşlı kadınlar "namazlık" denen uzunca bir baş örtüsü kullanır. Son zamanlarda, atkı-manto biçimi üst giyiminde yaygınlaşmıştır. Kelik, yemeni, çarık geleneksel kadın ayakkabılarıdır. Bunların yerini giderek kara lastik ve plastik ayakkabılar almıştır. Kentlerdeyse kundura giyilmektedir.

Köyümüz Düğünlerinde Kadın Kıyafetleri pullu mintan denilen bir etek türü


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.