Olurdere Köyü Bulanık Muş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bulanık Olurdere Köyü Bilgileri - Olurdere Köyü Hakkında - Olurdere Köyü Tanıtımı - Olurdere Köyü ResimleriOlurdere ,Muş ilinin Bulanık ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: BULANIK

İl:MUŞ

İle Uzaklığı:85 km

İlçeye Uzaklığı:42 km

Rakım:1525 m

Nüfus:

2000:903
1997:1155

Tarihi

Yapılan araştırmalara göre bu köy çerkezlerden satın alınmiş, eski yerleşim yerlerini yıkılıp kuzeyinde yeni kurulmuş olan KOPU KÖYÜ yaklaşık olarak 100 yıldır yerleşik hayata geçirilmiştir. İsmini eski köyün yıkılıp yeni bir köy kurulmasından alır.Bu köyde daha önce Ermenlilerin ve Çerkezlerin yaşandığını düşünülmektedir. 1996'da temeli atılan alparslan1 barajı nedeniyle 2009 da boşatıldı. Köylerini terk etmek zorunda kalan halk batıya ve Muş'a yerleşmeye başladılar

Kültür

Köyün gelenek, görenekleri kürt kültürüne dayanmakta kürtçe ve çokaz da olsa türkçe konuşulmaktadır.Düğünlere ve taziyelere büyük önem verilir.Akrabalar arasında büyük bir dostluk ve yardımlaşma vardır.Kış aylarında eğitimden ve işten dolayı köyde pek kalan olmaz. Yemek olarak, köyün en mehşur yemekleri içli köfte yanı muş köftesi ve jağ pancarıkeşkek,helise,sarma dolmasıdır.

Coğrafya

Muş il merkezine 85, Bulanık ilçe merkezine 46 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım hayvancılığa Ticaret ve insanların çoğu kamyonculukla uğraşmaktalar

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Maşallah HASDEMİR

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve Ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve faal sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit vardır.Köyde Turkcell şebekesi çekmektedir.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz