Ömerli Sivritepe Köyü - Ömerli Sivritepe Köyü Hakkında Bilgi

Siraç

Yönetici
Admin
Editör
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ömerli Sivritepe Köyü - Ömerli Sivritepe Köyü Hakkında Bilgi

Sivritepe, Ömerli

Sivritepe, Mardin ilinin Ömerli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

sivritepe köyünün tarihi ilk çağlara kadar dayanmaktadır. Köyün yerleşim yerinde eski çağdan kalma kalıntılar mevcuttur. sivritepe köyünün bilinen en eski adı xırbebelık'tir.xırbebelık Roma İmparatorluğundan önce bölge hakim olmuş bir çok medeniyeti içinde barındırmış bir şehir statüsündedir. Yerüstünde bulunan eski savaş malzemeleri (mızraklar ok başları vb.) köyde daha önce büyük savaşların olduğunu göstermektedir. Köyün güneyinde kalan Zinzil sırtlarında eski yerleşim yerleri bulunmaktadır. Bu yerleşim yerlerinin savunma amaçlı askeri köylerin olduğu tahmin edilmekdetir

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri Bir çok kavime ev sahipliği yapması ve. yollarının kesiştiği bir noktada yer almasından dolayı sivritepe'nin yemek kültürü gelişmiş ve çeşidenmiş. Güney ve Doğu Anadolu'nun bol baharatlı, yağlı beslenme özelliği Mardin'de de görülüyor. Et ve süt ürünlerine hemen tüm yedeklerde rastlanır. Sebzenin beslenmedeki yeri oldukça sınırlı. Biber, patlıcan pbi sebzeler kurutularak, domates de salça yapılarak kışa hazırlanır. Kavurma, sucuk, üzüm sucuğu yanında evde hazırlanan kışlık yiyeceklerin başında bulgur ve şehriye geliyor. En yaygın yiyeceklerden çiğ köfte ve pilav ana yemekler arasında. Her iki yemek de bulgurdan yapılıyor. Yörede bulgur ağırlıklı yemek kültürünü görmekteyiz. Et yemekleri, çorbalar, dolmalar ve köftelerde yaygın olarak kullanılıyor. Çorbalık olarak hazırlanan "dövme" yanında, kullanım alanlarında bulgur çeşitlilik gösterir. Köftelik bulgur denilen "ihşane", içli köfte yapımında kullanılıyor. sivritepe Mutfağı özelliğini; yörede yetişen baharatların çeşitliliği, yemekler yapılırken gösterilen özen ve et ile uyumundan olduğu kadar, hazırlık süresinin uzun bir zaman dilimine yayılmasındaki gizemsel havadan da alıyor. Tarçın, kişniş,mehlep, zencefil, yeni bahar, sumak, pul biber ve bademi "Mardin Mutfağı"na zenginlik katan malzemeler olarak nitelendirebiliriz.sivritepe Mardin ömerli ilçesine bağlı olup' çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapmış medeniyederin beşiği. Herkesçe bilinen yemeklere dahi çeşitli sivritepe baharatlarından bir tutam atınca bambaşka bir lezzete bürünüyor. Buna gizemli pişirme şekilleri de diyebiliriz. Çeşitli, yöre mutfağına da yansımış. Kaburga dolmasının ve sembüseğin Süryani yemeği olduğu söyleniyor.
Birbirine kaynaşıp karışan sivritepe ömerli mardin'in yöresel yemeklerinden birkaçını sayacak olursak; çorbalardan, un çorbası, kelle paça, çorten, et yemeleri; kibbe, etli ekmek,sivritepe,nin çiğ köftesi, fikriye, alluciye, dobo, pilavlardan; kinneberli pilavı, şehriyeli bulgur pilavı, ciğer pilavı, hamur işleri; sembüsek, cevizli börek yörenin sevilen yemeklerindendir.

Coğrafya


Mardin iline 20 km, Ömerli ilçesine 6 km uzaklıktadır.

İklim


Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus


Yıllara göre köy nüfus veriler
2008 461
2007 457
2006 451
2005 443
2004 435

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Daha çok üzüm bağcılığı yapılmaktadır. Eylül ve ekim aylarında yapılan bu tarımsal faaliyet köyün canlılığını artırır. Daha önceden köyden başka yerlere göç etmiş insanlar bu aylarda köye gelip üzüm bağlarından elde etikleri ürünleri toplarlar; bu yüzden bu aylar köy oldukça kalabalık olur. Üzümler kurutularak kuru üzüm yapılır. Daha sonraki üzümden de pestil, ceviz sucuğu ve pekmez yapılır. Diğer tarım faaliyetleri arasında buğday, arpa, çavdar ve mercimek gibi ürünler yer alır. Köyde badem ağaçları oldukça yoğundur. Ayrıca son yıllarda kiraz ağaçları da bazı yerlerde yetiştirilmektedir. Bunun yanında ayva, armut, incir gibi ürünler de vardır. Palamut ağaçları da yoğundur

Muhtarlık


Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - halil aslan
2004 - Ahmet AKGÜL
1999 - Cemil AKGÜL
1994 - Ahmet AKGÜL
1989 - Aziz AKGÜL
1984 - Şeyhmus AKGÜL

Altyapı bilgileri


Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon var.ayrıca turkcell telsim avea şebekesi var şebekesi ful,arama yapıyorNot: Bilgiler değişmişse sizler bu konu başlığı altında cevap yazarsanız en kısa süre içinde düzeltilecektir.
Ayrıca Sivritepe Köyü hakkında yazı resim veya yayınlanmasını istediğiniz konuları bu başlık altında cevap olarak yazarsanız size yardımcı oluruz.
Kaynak:Vikipedi, özgür ansiklopedi