Ömeroba Köyü Lalapaşa Edirne

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Lalapaşa Ömeroba Köyü - Ömeroba Köyü Hakkında - Ömeroba Köyü Tanıtımı - Ömeroba Köyü Resimleri
Ömeroba, Edirne ilinin Lalapaşa ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy ilk olarak Ömer isimli bir şahsın obasını kurması ile oluşmuştur. Köyün ismi bu şahsın obasına istinaden Ömeroba olarak konmuştur.Bahattin Gülşen efendinin dedesidir.

Kültür

Köy Türk kültürünü yaşatmaya devam etmektedir.çokmisafirperverdir.giyinimleri son derece moderndir.yemek olarak çömlekte yapılan kuru fasulye,papara,hamur işleri ve el yapımı tarhana önemlidir.Ömeroba köyü türk folklorunada katkıda bulunmuş gelenek ve göreneklerini hala devam ettirmektedir.Halk oyunlarında oynanan kasap oyunları,kabadayı oyunları ve kadın karşılamaları Ömeroba köyünden derlenmiş olup en son araştırmalarda 2007 yılında araştırmacı ZEKİ DAĞ tarafından kayıt altına alınmştır.

Coğrafyası

Edirne iline 49 km, Lalapaşa ilçesine 22 km uzaklıktadır. Komşuları, batıda Süleyman Danişment köyü, kuzeyde Vaysallar köyü ve doğuda Çeşmeköy köyüdür. Edirne - Kırklareli sınırında yer almaktadır.Köyün etrafını çevreleyen üç deresi vardır bu dereler Süloğlu barajını beslemektedir.Baraj sayesinde de köyümüz derelerinde baharla birlikte bolca balık bulunur.

İklim

Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.yazları sıcak kışları ise trakya geneline göre çok soğuk olmaktadır.

Nüfus : 2000 - 346

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köy Muhtarı :2009 - Mesut Doğan

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır kanalizasyon şebekesi 2006-2007 yılları arasında yapılmış. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Ayrıca köyde Lalapaşa köylerinde tek olan hava durumuölçüm yeri vardır. Vaysallar ve Çeşmeköy istikametindeki yollar topraktır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz