öpüşmenin zararı

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
öpüşmenin zararı

Ege Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çağrı Büke, gripten korunmak için ellerin sık sık yıkanmasının önemli olduğunu belirterek, “Kirli ellerin ağız ve buruna teması yoluyla da hastalık bulaşır. Bu dönemde tokalaşmamak ve öpüşmemek gerekir” dedi.
EÜ Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen konferansta konuşan Büke, gripten korunmak için ellerin düzenli yıkanması gerektiğini söyledi.
Sık yapılan el temizliğinin hastalığın bulaşmasını önemli ölçüde engelleyeceğini ifade eden Büke, şu önerilerde bulundu:
“Kirli ellerin ağız ve buruna teması yoluyla da hastalık bulaşır. Bu dönemde tokalaşmamak ve öpüşmemek gerekir. Öksürürken ya da hapşırırken ağız kağıt mendille kapatılmalı, mendil hemen atılmalıdır. Hastalanan kişi toplum içinde dolaşmamalı ve istirahat etmelidir. Bulunulan ortam da sık sık havalandırılmalı ve temizlenmelidir.”
Büke, bu tür virüslerin 40 yılda bir ortaya çıktığını ve toplumun yarısına yakınını etkilediğini kaydederek, “Dünyada her yıl 5 milyon kişi gribe yakalanıyor ve 250 bin ile 500 bin kişi de hayatını kaybediyor. Grip, akciğer enfeksiyonu ve zatürreye çevirdiği zaman ölümcül bir hal alıyor. 65 yaş üzerindekiler, çocuklar, hamileler, kronik karaciğer, akciğer ve böbrek hastaları risk grubunda bulunuyor” dedi.
Hiçbir aşının yüzde 100 koruma sağlayamayacağını dile getiren Büke, buna rağmen aşının, gribe bağlı ciddi yan etkileri önemli oranda azaltacağını söyledi.

hurriyet