Ördek ve Ördek Türleri

#1
Sponsorlu Bağlantılar


Ördekler genellikle et ve yumurtaları için beslenen(günümüzde pet hayvanı olarak ta beslenir) kısa bacaklı ve perde ayaklı kanatlılardır. Ayaklarının biçimi yüzmeye uygun olduğu için kazlarla beraber su kanatlıları olarak adlandırılırlar. Gagalarının içi yumuşak ve duyarlı bir zarla kaplı, kenarları ise boynuzumsu özelliktedir. Bu yapı sudan katı maddeleri aldığında suyun kenarlardan dışarı çıkmasını sağlar. Derilerinin altında kalın bir yağ tabakası bulunması nedeniyle soğuklara karşı dayanıklıdırlar. Kursakları bulunmaz, ön mide ise iğ biçiminde olmayıp silindirik şekildedir. Kursak yerine genişlemiş bir ön mide olması yemin sindirim kanalından daha kısa sürede geçmesine neden olur. Yemler oldukça hızlı bir biçimde sindirildiğinden yoğun yemlerin verilmesi önemlidir.

Ördek yemleri tavuk yemlerine benzerlik göstermektedir. Buda genellikle aynı yemlerin kullanılmasından kaynaklanmaktadır. Ancak ördekler tavuklara oranla daha fazla miktarda yeşil yem tüketirler. Yüzmesi için su sağlanması iyi olur. Sağlanmaması bir problem yaratmamakla birlikte yemleme sırasında ve yemi tüketinceye kadar su sağlanması yemden daha iyi yararlanması için gereklidir. Ördekler yemi genellikle ıslak olarak yerler. Yemin bir arada tutulabilmesi, yapışması için yeterli miktarda su yemlerine ilave edilmelidir. Fakat hiçbir zaman bulamaç kıvamında olmamalıdır. Hazır ördek mamaları kullanabileceğiniz gibi, mısır buğday arpa gibi tahıl ürünleri ve yeşil gıdalarda kullanabilirsiniz.

Önemli ördek ırkları; pekin, muscovy, aylesbury, rounen, cayuga, buff, blue swedish, white crested, mallard, khaki chambel ve indian runner.

İndian runner : Kökeni doğu Hindistan 'dır. Beyaz, açık kahverengi-beyaz alaca ve kahverengi olarak üç tipi vardır. Erkekler 2-2.50 kg dişiler 1.5-2 kg kadardır. Bu ırk ördekler dik duruşlarıyla dikkat çekerler.

Khaki cambel : İngiliz ırkıdır. En iyi yumurtacı ördektir. Erkeklerde baş boyun kuyruk sokumu ve kanat tüylerinde bronzlaşma görülür. Ayaklar koyu portakal renginde gaga koyu yeşil renktedir. Dişilerde sırt ve kanatlarda açık renkte şeritler vardır. Bacak ve ayaklar vücut renginde gaga ise yeşilimsi siyahtır.

Pekin : Çin ırkıdır. Baş büyük ve geniş, gaga kısa ve biraz dışbükeydir. Gözler çökük yanaklar dolgundur. Boyun kalın ve uzundur. Tüyler kalınca ve uzundur.

Muskovi : Diğer ördeklerden farklıdır. Diğer ırklarla melezlendiğinde yavrular kısır doğarlar. Siyah, beyaz, siyah-beyaz, mavi, mavi-beyaz, siyah ve beyaz kanatlı çeşitleri vardır. Diğer bir özellikleri de yüzde ve üst gaganın dibinde bulunan etli çıkıntılarıdır.

Blue swedish : Mavi-gri, siyah-beyaz, gümüş renkte olanları vardır.

Buff : İri bir ırktır. Açık renkli bir tüy yapısı vardır. İngiltereden orjin almıştır.

Mallard : Muskovi hariç diğer ördek ırkları bundan köken almıştır. Çok iyi uçabilirler. Çok gösterişli bir yapısı vardır.

Cayuga : New York 'tan köken almıştır. Oldukça sert mizaçlı bir türdür. Genellikle beyaz renktedirler.

White crested : Tüm vücudu beyaz tüylerle kaplıdır. Ayaklar ve gaga ise portakal rengidir.

Metzer gold : Kökenini Fransa 'dan almıştır.