Orhanlı Köyü Merkez Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Orhanlı Köyü - Orhanlı Köyü Hakkında - Orhanlı Köyü Tanıtımı - Orhanlı Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Tarih

Köy kuzey batı Kafkasyadan bu günkü kıyı boyu şapsığ ve Ubil Nehri dolaylarından göç eden Çerkezlerin (Adiğe) bir boyu olan Şapsığlar tarafından kurulmuştur.Buradaki halk önce Balkanlara daha sonra da Anadolu'ya göç etmişlerdir.Anadolu'da bir müddet göçebe olarak yaşamışlardır.Göçebeliği benimseyen bu kişiler yollarına devam ederken parçalanmalara maruz kalmışlardır.Birkaç kafile günümüzdeki adıyla Gönen'in Tastepe Köyü'ne, Çandır Köyü'ne, Ovaköy'e, Paşaköy ve Babaköy'e yerleşmişlerdir. Geri kalanlar yola devam edip köyün bugünkü yerine yani Dedebayır denilen yere gelmişler ve köyün su durumunu beğendiklerinden dolayı buraya yerleşmişlerdir.Bunu duyan ve kafileden ayrılanlar diğerleri de buraya gelip yerleşmişlerdir. Sonunda köy 1876 tarihinde 120 hane olarak kurulmustur. O tarihlerde İzmir-Balikesir Kervan yolu köyün üzerinden geçmekte iken köye gelen ilk misafirler bir kervan grubu olmuştur.Buradaki halkın misafirperverliğine hayran kalan kervan reisi, köyün ismini sormuş ve daha köyün isminin verilmediğini öğrenince de Uğurhane ismini yakıştırmıştır.Köy halkı da bunu köyün ismi olarak benimsemiştir.Bu isim zamanla telaffuz değişikliğine ugrayarak Orhaniye olmuştur.Bir rivayete göre de kafile soyundan gelip daha evvelden İstanbul'un Orhaniye kışlasında askerliğini ifa eden ve köye yerleşen ve kuruculardan olan zatlar askerlik hatırası olsun diye köye bu ismi vermişlerdir. Günümüzeki ismi ise İçisleri Bakanlığı'nın emri ile Orhanlı olarak degiştirilmiştir.Köy 7 Mart 1992 tarihli Bakanlar Kurulu kararnamesi ile Bigadiç İlçesinden ayrılıp Balıkesir Merkez İlçesine bağlanmıştır.

Kültür

Köyün okuma yazma oranı yüksektir.Balikesir İlinin ilk açılan Maarif Okulu köyde açılmıştır.Okul 1930 yılında Tedrisata başlamıştır.Okulun ilk ögretmenliğine köy halkından Ali Bilman tayin edilmiştir.Bu zat daha evvel Abdülhamit Devri'nde saray muallimliği görevinde uzun müddet çalısmıştır.Köyün okuma ve yazmaya karşı olan sevgisini bugün çeşitli mesleklerle uğraşan insanları ile ispat etmiştir.Köyden çıkan 200'ün üzerinde meslek sahibi insan vardır.Köy halkı Çerkez (Adige) olup Sapsığ kabilesindendir.Aynı kabileden olan köy halkı birbirileri ile yakın akrabalardır. Köyün içerisinde yaşanabilecek sorunlar el birliği ve büyük bir hoşgörü ile çözümlenmektedir.Köyde evlenmelerde tam bir olgunluk içerisinde gerçekleşmektedir. Evlenme konusunda en büyük söz sahibi gençlerin kendileridir.Gençler arasında yapılan toplantılar (Zehes) adetlerin mutlak uygulanıp riayet edildiği yerlerdir.Aralarında anlaşan gençler genelde nişan süresini uzatmazlar.Evlenen kız o andan itibaren adetler gereği toplantılara katılma, düğünlerde oyunlara istirak etme haklarından feragat etmiş demektir. Düğünler Çerkez adetlerine göre yapılır. Düğünlerde müzik aleti olarak Psine (mızıka) ve peçiç kullanılır.Çerkezlerin en ünlü yemeği olan Kaçamak (Paste) ve lilibje düğünlerde mutlak yapılmatadır.Bundan 10 yıl öncesinde düğünlerde davul ve klarnette var ise de bu çevre koşullarından kaynaklanmıştır.Bu karma düğün tarzı yerini tamamen Çerkez düğününe bırakmıştır.Evvelden düğünün son gününde at koşusu, yaya koşusu, güres ve cirit oyunları oynanıp kazananlara hediyeler verilmektdir.Gelin eve geldiğinde son olarak post (deri) güreşi yapılmaktadır.Köyde küçük çapta el ve ev sanatları yapılmakta olup örgü sanatları ile her ev kendi ihtiyacına cevap verebilmektedir.Köy halkı 1950-1960 yılları arasında örgü sanatına çok önem vermış geçiminin yarısını bu sanattan karşılamıştır.Milli eğitimce 1954 yılında açılan dokumacılık kursu çok rağbet görmüş 16 genç kız başarı mükafatı olarak birer adet otomatık tezgah almıştır.Bu genç kızların azlığı nedeniyle bıçkı-dıkıs kurslari açılamamaktadır.En son kurs 1993 yılında açılmıştır.Köy gençlerinin 1990 yılında kurdukları resmı olmayan dernek çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır. Her yıl periyodik olarak gerek köy gerekse dernek yararına etkinlikler düzenlemektedır.Adigey Cumhuriyeti'nin ünlü Nalmes Folklör ekibi 2 Kasım 1991 tarihinde köyü ziyaret etmiş ve çok memnun kalmıştır.Aynı şekilde İslamey Folklör grubu da 1992'nin Kurban Bayramı'nda köye misafir olmuştur.

Köydeki Sülaleler

Çüsha
Met
Turkav
Açimuj
Besti
Natxo
Neguç
Deguf
Hamtej
Hagur
Sovsi
Guser

Coğrafya ve İklim

Köyün iklimi, bozulmuş Akdeniz İklimi etki alanı içerisindedir. Köy, Balıkesir Merkez'e 18 km.'dir.Köyün güneyi dağlık kesimlerden oluşmakta kuzeyi ise Balikesir Ovasının devamıdır.Komşu köyler güneyde Bahçeşme, kuzeyde Paşaköy ve Çiçekpınar(Nergiz), batıda İnkaya Köyü, doguda ise Çiftlik Köyleri olup köyün rakımı 185'tir.Köy Belıkesir Merkez'e 18 km. uzaklıktadır.

Nüfus

Köy 1965 yılı sayılmlarına göre 80 hane olup 513 nüfusa sahiptir.Bu nüfusun 255'i kadın, 258'i erkekdir.Şu an ise köyün 40-50 hanesi iş, memuriyet, okul ve benzeri sebeplerden dolayı dış il ve ilçelere gitmiş ise de kütükleri halen köye bağlıdır. Köyün 1994 yılı sayımlarına göre nüfusu 175'tir. Gençlerin çalışmak ve okumak için köyden ayrılması nüfusu özellikle genç nüfusunu azaltmıştır.

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 151
1997 - 177

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün hem içme suyu şebekesi hem de kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı varve faaldir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca son dönemlerde ADSL internet kullanımı da yaygınlaşmaktadırKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz