Ormanların yok oluş sebepleri Nedir ?

  • Konuyu başlatan Kayıtsız Üye
  • Başlangıç tarihi
K

Kayıtsız Üye

#1

Ormanların yok oluş sebepleri Nedir ? konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Ormanların yok oluş sebepleri nelerdir?
Ormanlar neden yok oluyor,
Ormanların yok olma sebepleri neler olabilir
Ormanların yok oluşu hakkında kısa bilgi verir misiniz?
 

#2
1. Ormanlarımız, Anadolu'nun yaşadığı sıcak ve kurak iklimden dolayı mı yok olmaktalar?

2
. Tıpkı her canlının doğup, büyüyüp ölmesi gibi ormanlarda mı doğup büyüyüp ölüyor? Yani bu olay doğanın doğal bir dengesi mi?

3
. İnsanlar kendi eliyle mi ormanları yok etmekteler?


Bunlardan birinci maddeye şöyle bir açıklama getirilebilir. Dünyanın yaklaşık her elli senede bir ufak çaplı, her 1000 senede de büyük çaplı iklim değişikliğine maruz kaldığı, bu konular üzerinde kafa yoranlarca bilinen bir gerçek. Buna kanıt olarak dünyamızın buz devrinden çıkıp bu günkü halini alması gösterilebilir. Bundan bir kaç asır önce Anadolu da hüküm süren iklimin şimdiki kadar sert olmadığı; kışların biraz daha ılık, yazların ise biraz daha serin geçtiği söylenmektedir. Bundan hareketle şunu söyleyebiliriz. O zamanın şartları orman oluşumu ve gelişimi için son derece müsait imkanlar sunuyordu. Bu noktada hemen şöyle bir yorum getirilebilir:

"İşte insanlar ormanları yok ettiği için bugün Anadolu sıcak ve kurak..."

Ben şahsen bu düşünceye katılmıyorum. Çünkü bir yerin ikliminin, ormanların varlığına ya da yokluğuna bağlı olarak büyük çapta bir değişim göstermesi söz konusu değil. Sıcaklığın artış ve azalışı direkt enleme, özel konuma, denize göre uzaklığına ve bakıya bağlıdır. Öyleyse yurdumuzun iç kesimlerinde hüküm süren sıcak ve kuraklığın sebebi, ormanların varlığına ya da yokluğuna bağlanamaz. Şimdi tüm bu bilgilere dayanarak, ormanlarımızın dünyada değişim gösteren ve yurdumuzun da bundan nasibini aldığı iklim değişiklikleri yüzünden yok olmaya maruz kaldığı savunulabilir.


2. madde için bir açıklama getirilecek olursa, bir zamanlar dünyamızda dinozorlar ve daha adlarını sayamadığımız kadar çok canlı çeşidi vardı. Bunların hepsi yok olup gitti. Bunların yanında dünyamızın bizzat kendisi de çok büyük değişiklikler geçirdi. Örneğin bugün kara olan bir çok yer bir zamanlar sular altında idi. Aynı şekilde bugün sular altında kalan bir çok yer de bir zamanlar kara parçası idi. Bu fikirden hareketle her şeyin zaman içinde değiştiğini öne sürmek sanırım yanlış olmaz. Sözü şuraya getirecek olursak yurdumuzdaki ormanlar içinde doğal bir değişim söz konusu. Hiç bir şey varolduğu andaki gibi aynı kalmıyor sürekli değişiyor. Ormanlarımızın da bir zamanlar çok gür iken bugün giderek azalması; gelecekte bir zamanlar yok olacağına işaret olabilir. Bunun tam tersi olarak bugün çöl dediğimiz yerlerin göz alabildiğine ormanlarla kaplanmış hale gelmesi de mümkündür. Bu durum, ülkemizdeki ormanlar içinde söz konusudur.

3. Maddeye de kocaman bir "EVET" cevabı verilebilir. Şu andaki tüketim hızımız maalesef üretim hızımızın çok çok çok önünde . Böyle olunca da bazı şeylerinde çok çabuk tükenmesi zorunlu hale geliyor.
 

M

misafir

#3
çok güzel bir site çok beğendim ama bana biraz daha açıklama gerekiyor ama çok ama çok güzel bir site çok beğendim ben istediğim konuyu bulamamış olsam bile herkesin bu siteye girmesini isterim ve ayrıca bu siteyi kuran kişiye benim adıma çok teşekkür ediyorum..
 

Eylül

Yönetici
Editör
#4
ORMANLARIN YOK OLMA NEDENLERİYeryüzünü kaplayan ormanlarımız dünyamızın yaşayan akciğerleridir
. Ormanlar dünya nüfusunun ve dünyanın ayakta kalabilmesi için oksijen üreten, temiz hava sağlayan ağaçlarla ve çeşitli bitki örtüsü ile örtülü el değmemiş, geniş, bakir alanlardır.

Ülkemizde ve dünyada birçok bölgelerde orman yangınları oluşmakta
. Bu orman yangınlarının birçoğu bilinçli bir şekilde insanlar tarafından çıkarılmakta, bir kısmı bilinçsizce, ihmal sonucu atılan bir sigara izmariti, piknik için yakılan ateşin tam olarak söndürülmemesinden, çiftçilerimizin yaktıkları anızın rüzgar etkisiyle etrafa yayılmasından, bir kısmı da güneşin o yakıcı ve kavurucu sıcağından, yıldırım gibi doğa olaylarından, köylere veya kasabalara verilen elektrik tellerinin rüzgarla veya herhangi bir nedenden dolayı kopmasından ve daha birçok nedeni bilinmeyen sebepten dolayı meydana gelmektedir.

Dünyamız hızla ilerleyen teknoloji sayesinde çölleşmeye doğru gitmektedir
. Bir gün gelecek, ormanların tahrip edildiği topraklar kuruyacak, kurak olan topraklarda hiçbir canlı türü üremeyecek. Bu yüzden yağmur bulutları yağmur bırakmayacak yeryüzüne. Kuraklıktan dolayı bir gün ne yiyecek bir şeyler, ne de içecek su bulabileceğiz bu gidişle bakir alanları yok ederek.

İlerleyen teknoloji ile ormanlarımız teknolojinin getirdikleriyle birlikte birçok yönden tahrip edilmektedir
. Bu tahrip sebeplerinin başında bilinçli olarak ormanlık alanların işgal edilmesi ile ağaçların kesilip tarla olarak kullanılmasıdır. Boş başka alanlar var iken villa ve evler yapılmak amacıyla ormanlık alanların tahrip edilmesi. Ormanlık alanın yakınlarından geçen yol var iken gereksiz yere ormanın tahrip edilip yol açılması.
Gelişen sanayileşme ile birçok ağacın mobilya üretimi için ve inşaatlarda kullanılmak amacıyla gereksiz yere kesilmesi. Üstelik yerine fidan dikilmeden kesilen ağaçlar. Ekilen fidanların bakılmaması.

Oysaki yeryüzünü kapsayan ormanlarımız tahrip edildikçe, yakılıp yıkıldıkça kurulu bir düzen, ekosistemimiz yavaş yavaş yok olmaktadır
. Bazı insanlar bunun sebebini gelişen teknolojiye her ne kadar bağlasalar da, burada çıkar ve amaç önde gelmektedir.
Ormanlarımız tahrip oldukça toprak kaymaları meydana gelmekte. Oysaki erozyon birçok toprakta ormanlık ve ağaçlık alanların yok olmasından kaynaklanmaktadır. Topraklarımızın içerisinde birçok besini ve minerali barındıran canlı ve mikroorganizmalar yok olmaktadır. Böylece topraklarımız verimliliğini kaybetmektedir.

Oysaki dünyada var olan bütün ormanlık alanların bünyelerinde birçok değişik türde hayvan, çiçek ve böcek barınmaktadır
. Yanan ve tahrip edilen her orman, dünyamızın geleceği için yaşayan damarlarından birinin kuruması demektir. Düşünün ki, damarlarımızda dolaşan kanda, oksijen oranı az ise bir müddet sonra nefes almamız güçleşir ve bazı hastalıklar ortaya çıkar. Eğer tedavi edilmez ise bu oksijen yetersizliği, insan vücudundaki damarlarda tahribata sebep olur. Sonuçta kangrene çevirir. Kangren olmuş bir vücut, bir organını kaybetmiş demektir. Yakılan ve yok edilen her orman dünyanın yavaş yavaş yok olması ve ekosistemin değişmesi demektir. Dünyamızın ve iklim koşullarının bizlere verdiği cevaplar bunu göstermektedir. Gelecek nesiller, güzel ve sağlıklı toplumlar diyoruz. Oysaki gelecek nesile tertemiz bir dünya bırakmanın yolu, kurulu olan bu düzenin bilinçli veya bilinçsizce hiçbir çıkara dayanmadan tahrip edilmemesinden geçmektedir.

Bugün dünyada susuzluktan, ormanlık alanların azlığından veya yokluğundan bozkıra dönüşen ülkeler yok mu? Bu ülkelerde yaşayan insanların birçoğu ormanlık alanlara kaçmaktalar
. Ülkemiz ve dünya adına kendi ülkemizdeki ormanlık alanları yok ederek başka ormanlık alanları tercih eden ülkeler arasına girmeyelim. Sağlıklı bir toplum ve sağlıklı bir dünya istiyorsak ormanlarımıza sahip çıkalım.

Yazan : Melodi AKÇAY


Alıntı