Ormanlı Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri -Ormanlı Köyü Şenkayar - Ormanlı Köyü Hakkında Bilgiler - Ormanlı Köyü Resimleri
Erzurum
Bilgiler
Nüfus 521 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25370
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Erzurum
İlçe Şenkaya

Ormanlı, Erzurum ilinin Şenkaya ilçesine bağlı bir köydür.

Ormanlı Köyünün tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte çevresin de bulunan kalıntılar ve harabelerden çok eskilere dayandığı düşünülmektedir. Bir çok tarihi olaya ev sahipliği yapmasına rağmen en önemlisi Sarıkamış Şehitleri olarak anılan 90 bin askerin büyük bir kısmının köyün toprakları üzerinde şehit olması. Allahuekber Dağı eteklerin de kurulmuş olan yaylasında askerlerin donarak şehit olduğu bilinmektedir. O dönemde yaşayan köylülerin ısrarlarına rağmen askerlerin Allahuekber dağlarına çıkmasına engel olamamışlardır. Bunun üzerine askerlerin donarak öldüğü yayla evlerini kullanmamışlardır.

Okuma yazma oranın 40 yaş altı %100'dür. Geçimi daha çok hayvancılığa dayalıdır. Etrafında ki orman ve yayları tam bir doğa şaheseridir. Birçok görülüp gezilmesi gereken doğal yapıya sahiptir. Mayıs-Ağustos ayları arası tavsiye edilir.

köyün eski adı 'ersinek'tir.Takma adı da 'korsinek'tir.Şenkayanın en büyük köylerinden biridir köylüler tarafından bilinen 14. yy yıla dayanan bir tarihi vardır


Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. yemekleri mantı kesme aşı hıngel cağ kebabı tatar böreği haşıl guymak gaygana kete katmer
Coğrafya

Erzurum iline 203 km, Şenkaya ilçesine 33 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 521
1997 526
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.