Ormanlı Köyü Merkez Tekirdağ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ormanlı Köyü Merkez Bilgileri - Ormanlı Köyü Hakkında -Ormanlı Köyü Tanıtımı - Ormanlı Köyü Resimleri
İlçe: MERKEZ - İl: TEKİRDAĞ

Köy Muhtarı: HİKMET ATEŞMuhtarlık Erişim Bilgileri:


Cep Telefonu:

0535 399 53 89


Tekirdağ
Bilgiler
Nüfus 277 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 59000
Alan Kodu 0282
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Tekirdağ
İlçe Merkez
Web Sitesi
Ormanlı, Tekirdağ ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının Kestanbul dan gelmektedir osmanlılar zamaninda batıya acilan kervan yollarindan biri olan ve direkt istanbul ile kervan yolu olarak bilinen kestanbul kurtulus savasindan sonra doğal özelliklerinden dolayi ormanlı olarak değiştirilmistir

Kültür

Kültür konusunda Ormanlı Köyü Atatürk'ün ilke ve inkalaplarina daima saygı duyan ve ileri dönük düşüncelerin yaninda duran bir köy olmuştur. kültürü gelişimleri Osmanlı dönemindeki rum ve bulgar göcmenlerinden almiştır.Kurtulus savaşında sayısıs şehiti bulunmaktadır.Mustafa Kemal Atatürk TEKİRDAĞ’DA

Yarbay Mustafa Kemal, beraberinde emir subayı ve emrine verilmiş olan Çerkeşli Hasan Çavuş’un mangasını alarak 2 Şubat 1915 günü Tekirdağ’ına geldi.Hasan Çavuş önderliğinde tekirdağ ve tekirdağ bağlı mevcut birlesklerde Çanakkale cephesine desteki askeri birim toplandı. Mustafa Kemal ve yaveri Tekirdağ’da ilk gecesini Ortacami Mahallesi Yunus Bey Caddesinde Bahriyeli Salih Bey’in evinde geçirdi. Atatürk Tekirdağ’da kaldığı müddetçe Askerlik şubesi yolu üzerindeki Musava kahveleri başlıca uğrak yerlerindendi. 19.Fırka’nın tamamlanması 25 Şubat’a kadar sürdü. Fırka bugün Göğüs Hastalıkları Hastanesinin bulunduğu yerde “Sahil Kışlası” nda kuruldu. Yarbay Mustafa Kemal 19.Fırkanın kuruluşunda çok sıkıntı çekti.

Çünkü bir yandan Çanakkale savaşı devam ediyor, bir yandan her gün yüzlerce şehit ve gazi Tekirdağ’a getiriliyordu. Buna rağmen memleketin içinde bulunduğu zor durum karşısında Tekirdağ, Malkara, Çorlu, Hayrabolu’dan toplanan ve bir kısmı da depo alaylarından temin edilen 891 kişilik 57, 72, 77. alaylar kurulmuş oldu. Mustafa Kemal bu süre zarfında, kolordu Caddesi üzerinde o zamanlar Fitnat Hanım Konağı diye bilinen ve mülkiyeti Salih Zeki Bey’e ait olan ahşap evde (otelde ) kalmıştır.

Evin son sahipleri Münir ve Hüseyin Soyuer’dir. Daha sonra yıktırılıp yerine yenisi inşa edilen bina Yahya Soyuer apartmanıdır. 25 Şubat’ta kurulması tamamlanan 19.Fırka, ardından gelen bir emirle Maydos’a (Eceabat) geçti. Mustafa Kemal Eceabat’ta emrine verilen yeni birliklerle beraber, Ece limanı, Morto Koyu, Arıburnu, Anafartalar ve civarını içine alan bir sahanın komutanı oldu. Tekirdağ’da kurulan 19.Fırkanın ve O’nun yüce, eşsiz komutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale Savaşlarında göstermiş oldukları kahramanlıkları kim unutabilir? Yada 57.Alay’ın hepsinin şehitlik makamına ulaşmalarını? Mustafa Kemal’i dünyaya tanıtan, tarih sayfalarına geçiren, İstanbul’un müttefiklerce işgalini önleyen 19.Fırka’yı bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz