Ormanözü Köyü Merkez Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Ormanözü Köyü Bilgileri - Ormanözü Köyü Hakkında - Ormanözü Köyü Tanıtımı - Ormanözü Köyü Resimleri


Ormanözü Köyü, Amasya ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: MERKEZ

İl:AMASYA

Mörek ismi köyümüz yerleşim biriminin ve civarlarının daha evvelden ermeni tebasına ait insanlar tarafından ikametgahı ve isimlendirilmesi sebebiyle oluşmaktadır. manası Küçük cocuk anlamına gelen mörek köyü yeni adıyla Ormanözü olmuştur.Akdağın yamacında yer alan köy Amasyanın en yüksek yayla köylerinden biridir.Köyümüz camisinden çıkan eski halılardan Müslüman türk ikametgah sahiplerinin yaklaşık 450-500 yıldır burada yaşadıkları tahmin edilmektedir.Eski caminin kitabesi ise caminin 400 yıl önce yapıldığını göstermektedir.Bu cami 1987 senesinde yapılan yeni cami ile yer değiştirmiştir

Kültür

Amasyanın yerleşik köyü olması nedeniyle Amasya ili merkezinde ve yakın köylerinde olduğu gibi Amasyanın meşhur keşkek yemeği vardır.Yağlı,Yağsız, Amasya çöreği,Gömbe gibi bir çok tür yöresel çöreklerimiz vardır. Milik,ebe gümeci ,pancar, vs gibide bitkilerden yapılan yemeklerimizde vardır.

Düğünlerimiz 3 gün sürer Cumadan başlar Pazar günü sona erer. Eski düğünlerimiz konaklı idi .İmece usulu gelen misafirler diğer komşulara dağıtılırdı .Harman denilen mevkilere gece ateşler yakılır insanlar sim sim denilen yöreye has oyunlar oynarlar.

Amasya ilimizde halen meşhur bir söz vardır Mörek yağmur duasına çıkmadımı .İnsanımız tüm mahlukatın tek hükümdarından ihtiyacını ister .Yağmur dualarına çıkılır .Bayramlarda Camimizin önünde Tüm köylülerin bayramlaşması vardır Zengininden fakirine ihtiyarından gencine herkes bayramlaşır,küsler barıştırılır ,

Coğrafya

Amasya merkezine 29 km uzaklıktadır. Köyün yolu TRT verici kulesine giden yol köyün içinden geçer. Yolu asvalttır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2000 335
1997 333

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. köye kiraz üretimini getiren öncü olan Halil Cebeci dir

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Mustafa COŞKUN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 219 00 61

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır .kanalizasyon alt yapısı tamamlanmış olup,köy içlerine güzel görünümlü çeşmeler yapılmıştır. ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

İle Uzaklığı: 29 km

İlçeye Uzaklığı: 29 km

Rakım:m

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Ormanözü Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz