Örnek Köyü Merkez Rize

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Rize İli Köyleri - Merkez Örnek Köyü - Örnek Köyü Hakkında Bilgiler - Örnek Köyü ResimleriÖRNEKKÖY, Rize ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

TARİHİ

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi vardir.Sütlüçe köyünden bağimsizliğini kazandiktan sonra köyümüzde bulunan örnek ilkokulundan ismini almaktadir.

KÜLTÜR

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi vardir. köyümüz Doğukaradeniz gelenek görenek leri benzerlik teşkil eder yemekleri Tipik Doğukaradeniz yemekleridir.en meşhurlara Hamsi koli,Rohtiko,Muhlama,Sulama tatlisi,

COĞRAFYA

Rize merkezine 8 km uzaklıktadır.köy yollari doğal sitabize toprak yoldur.

İKLİM

Köyün iklimi, Karadeniz iklimiYağmur ormanlari etki alanı içerisindedir.

NÜFÜS

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 158 2000 158
1997 175

EKONOMİ

Köyün ekonomisi Çay tarimina dayalıdır.köyümüzün göç vermesinin sebebide başka bir gelir kaynağinin bulunmamasi nedeniyle büyük şehirlere göç etmektedir.

MUHTARLİK

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: YAKUP ÇOLAK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (464) 235 21 13
Cep Telefonu: 0 (533) 767 04 33

SEÇİLDİKLERİ YİLLARA GÖRE KÖY MUHRARLARİ

2004 - Yakup Çolak
1999 - yakup çolak
1994 - Bülent kuk
1989 - Mehmet kuk
1984 - Osman çolak

ALTYAPI BİLGİLERİ

Köylu tarafindan yaptirilan beş derslik (=ilkokulu=) vardır.Faal değildir. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Devletimizin köyümüze sunduğu en büyük hizmet taşimali eğitimdir.Köyün bir adet camisi üç adet de çaykur a bağli çay alimyeri bulunmaktadir. Köyün [[İÇME SUYU ŞEBEKESİ] (Köy halki tarafindan çeşmeden Destiyle taşimali su şebekesi) bulunmaktadır. Devletin yaptiği su şebekesi yoktur. (KANALİZASYON) (Köyümüzde her hanenin kendi fosiftik kuyusu vilanjorlu)taşima sistemi vardir.

PTT

Şubesi yoktur, ancak Ayakli dağitim adrese gitmez posta hizmetleri vardır. SAĞLİK OCAĞİ Sağlik ocaği ve sağlık evi yoktur.Kar yağdiği zaman kizakli namaz tahtasiyla hastahaneye taşimali servisimiz vardir. ELETRİK VE SABİT TELEFON ŞEBEKESİvardır.

DİŞ YOL BAĞLANTİLAR

Köyümüz sitabize toprak yol ile zincirliköprü bağlanti yoluyla merkeze Rize ye asma köpru ile Çaykent(salarha) (Rize belediyesi astfalt şantiyesi) yanindaki kara yoluna patika yoluyla bağlidir. Bati istikameti tarafindan Dörtyol köyüne sitabize toprak yol bağlantisi var ayrica güney istikameti tarafindan da bağimsizliğini kazandiği sütlüce köyüne sitabize yol bağlantisi bulunmaktadir.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz