Ortabük Köyü Merzifon Amasya

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merzifon Ortabük Köyü Bilgileri - Ortabük Köyü Hakkında - Ortabük Köyü Tanıtımı - Ortabük Köyü Resimleri


Ortabük Köyü, Amasya ilinin Merzifon ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe: MERZİFON

İl:AMASYA

Tarih:

Köyün adının oluşması 15. yüzyıllarda, Anadoluda Amasya ve civarında çeşitli beylikler bulunmaktaydı.VezirKöprü ve Merzifon arasında hüküm süren ve şimdiki Tavşan dağında yaşayan Mirdat oğlu Celalettin Taşan Bey hüküm sürmekteymiş. Bu yüzden Tavşan Dağı adının burdan gelmiş olabilecegi söylenmektedir. Fakat Ortabük Köyü'nün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur. Köyde Çerkez nüfusu yoğun bir şekilde bulunup, Besney soyundandır.Ne zaman kuruldugu kesin olarak bilinmemektedir.

Kültür:

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri. Köyümüz çok eski tarihlerden beri kurulmuş olup, nüfusun tamamı cerkesdir. Köyümüz genelde birbirleriyle akraba olan birkaç kabileden oluşmaktadır.1980 yılına kadar nüfusu 200 lerin üstünde seyretmekte iken daha sonra yavaş yavaş azalmaya başlamıştır. yemeklerden de heryerde bilinen cerkez tavugu meşhurdur.

Coğrafya:

Amasya iline 77 km, Merzifon ilçesine 30 km uzaklıktadır.Köyümüze yakın iki tane yine cerkez olan aşagı bük ve yukarı bük köylerle sınırdır. Etrafı güzel ormanlarla cevrili yeşili,suyu ve ormanıyla bütünleşen muhteşem bir doğa harikası şirin bir yerdir.

İklim:

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus:

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 67
2000 67
1997 61

Ekonomi:

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdı.2005 de kurulan bir kooperatif mevcuttur,hayvancılığı dahada geliştirmek ve daha verimli üretim yapmak amaclı geniş kapsanlı bir kooperatifdir.dahada geliştirilirse iyi ilacaktır.

Muhtarlık:

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: FAZIL DÜZENLİ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0(358) 513 15 88
Cep Telefonu: 0535 521 23 42

Altyapı bilgileri:

Köyde, ilköğretim okulu vardır fakat ögrenci mevcudu az oldugundan taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır fakat kanalizasyon şebekesi yoktur. Sağlık ocağıvardır fakat nüfusu az oldugundan ebe ve hemşire verilmemektedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Kışları yollar yogun kardan dolayı kapanır.

İle Uzaklığı: 77 km

İlçeye Uzaklığı: 30 km

Rakım: 1420 m

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Ortabük Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz