Ortaköy Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ortaköy Köyü Çifteler - Ortaköy Köyü - Çifteler - Ortaköy Köyü HakkındaOrtaköy, Eskişehir ilinin Çifteler ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Köyün geçmişi milattan önce ki yıllara dayanır.Daha önce Friglilerin yaşadığı olan Alikan(şimdiki ismiyle Alikel) köyü Kurtuluş Savaşına ev sahipligi yapmış köylerdendir.Köyün eski mezarlığında ismi bilinmeyen mezarlar vardır.Köyün eski ismi Orkistos'tur. Bu ismi Köye eski Bizans Krallarından biri koymuştur .

Kültür
Bilinen yemekleri:Etli Bulgur Aşı(Tekke Aşı)Gede köftesi,Dene Tarhana Çorbası,Yağlı ,Haşhaşlı,Tohlubaşılı çörek,Cızmana,Tirittir.

Coğrafya
Eskişehir iline 120 Km., Çifteler ilçesine 30 Km. uzaklıktadır.
İklim [değiştir]
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 459
1997 508

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009 - Battal Gülcü
2004 - Ömer Cankırlı
1999 - Mevlut Köksal
1994 - Mevlut Köksal
1989 - Ali Kınasakal
1984 - Nurettin Önder

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır. İlköğretim okulu 2 ayrı bina ve bahçeden oluşur. I. kademe binasının olduğu bahçeye 2007 yılında büyük bir yemekhane yapılmıştır. Taşımalı olarak gelen öğrenciler ücretsiz olarak burada yemekte dilerlerse ortaköyde oturan öğrencilerde bayagı yüksek bir parayla burada yemek yiyebilmektedirler. 2009 Ocak ayından itibaren internet ve ADSL kullanılmaktadır.

Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Köyde Sarı Lale ismi ile bir de tekke bulunmaktadır. Bu yapının içinde beş adet mezar bulunmaktadir. Mezarların kimlere ait olduğu kesin olmamakla birlikte köyün kurucusu olan ALIKAN (Ali Kel) isimli şahsa ait olduğu düşünülmektedir. Tekkede her yıl Hıdırellez günü bulgur pilavı yapılır, yagmur duasına çıkılır. Bu düzenlemeye çevre köylerin hemen hepsi katilir.​