Ortaköy Köyü Hakkında Bilgi İmranlı Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İmranlı Ortaköy Köyü - Ortaköy Köyü Hakkında - Ortaköy Köyü Tanıtımı - Ortaköy Köyü Resimleri
İlçe: İMRANLI

İl: SİVAS

Köy Muhtarı: YUSUF OCAK

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0-346-871 11 53

Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 78

İle Uzaklığı: 128 km

İlçeye Uzaklığı: 29 km

Rakım: 1950 m


Tarihi

Vartodan Tunceliye, Tunceliden de Sivasa göç etmişlerdir.Hormek, Pulan, Balan, Hemoçık gibi kabilelerin baglı olduğu Hıran Aşiretinin Zerıki kolundan gelirler.Vartodan Tunceliye yerleştikleri köyün ismi Koyun Uşağıdır.Eski ismi ise Zerikandır.İşte Zerikan adı buradan gelir.Zerikan köyünün olduğu bölgeye Aşağı Hıran derler.Hıranlıdırlar.Orta Köyde türbesi bulunan Seyit Pervanenin dedesi olan Ali Dost'un türbesi ise Tunceli Zerikan Köyündedir.Mezarı köylüler tarafından onarılmış, Türbe haline getirilmiştir. Zerikan köyü bugün de Ali Dost Ocağına bağlıdır.Çevre köyleri ise Baba Mansurludur.

Kültür

Köy alevi kökenli bir köydür.

Kızıldağ Ziyareti: Ortaköy, Kızıldağ eteklerinde kurulmus bir köydür. Burada yaşayan insanlar, yılın belli aylarında Kızıldag'a çikarlar. Köylülerin, Kızıldağ'ı sıkıntı anında kendilerine sığınacak güvenilir bir yer olarak görmeleri, bu dağı kutsayıp onda manevî bir gücün var olduğuna inandiklarının işaretini vermektedir. Bu köyde yasayanlar, özellikle ilkbahar ve yaz mevsimleri arasında ve Hızır orucunu tuttuktan sonra, Perşembe (Cuma akşamı) günü akşamı orada olurlar. Kızıldağı ziyaret ederek kurbanlarini keserler. Bu sırada oruçlu olan köylüler, kesilen kurbanlarin etiyle oruçlarını açıp dua ve niyazdan sonra evlerine dönerler.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ortaköy'de bizzat muhtar ve ekibi tarafından inşaatı yeni tamamlanan ve iki misafir odasından oluşan misafir evi, morg ve gasilhane, kalabalık kutlama ve törenler için lokanta mevcuttur. Yine muhtar tarafından restorasyonu yeni tamamlanmış bir de cemevi bulunmaktadır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.