Ortaören Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Erzurum İli Köyleri -Ortaören Köyü İspir- Ortaören Köyü Hakkında Bilgiler - Ortaören Köyü Resimleri


Erzurum
Bilgiler
Nüfus 174(nufus göçten dolayı azalıyor) (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 25950
Alan Kodu 0442
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Erzurum
İlçe İspir


Ortaören, Erzurum ilinin İspir ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Bölge m.ö 9.yy da Urartular bölgeye hakim olmaya başlamıştır m.ö 753 yılında kökü Oğuzlara dayanan Saka-İskit Türkleri bu bölgeye yerleşmişlerdir(ispir ilcesi ve ilceye yakın koyler).Romalıların Anadolu ve Suriye’yi fethe çalıştığı sıralarda bu bölge Arsaklılar ve Romalılar arasında el değiştirir.M.S.665 yıllarında M.S.665 yıllarında İslam Araplar Erzurum bölgesini alınca burası300 yıl boyunca Arapların idaresinde kalır.(Emeviler,Abbasiler.1071 yılında Malazgirt zaferiyle Selçuklu devleti egemenliğine girmiştir.Daha sonra Karakoyunlular ve Şah İsmail hakimiyetine giren bölge 1514 Çaldıran Zaferi ile Yavuz Sultan Selim trafından alınmış ve Osmanlı topraklarına girmiştir. 1.Dünya savşına kadar bu köy ve bağlı bulunduğu ilçe(ilçe köyleri) Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır.1916-1917 tarihleri arasında bu bölge Rus işgali altında kalmıştr,bu arada ermeniler aklın ve mantığın almadığı katliam girişlerinde bulunmuşlardır.25 Şubat 1918’de Kazim Karabekir Paşa komutanlığında 1.Kafkas Kolordusuna bağlı birliklerce vatan topraklarına katılır.
TARİ ESERLER

AKKOYUNLU HARABELERİ(VİRANŞEHİR HARBELERİ) Viranşehirde büyük bir yerleşim yerine ait kalıntılar vardır. Halk arasında zamanında bu yerleşim yerinde 70.000 kişinin yaşadığı rivayetleri halen anlatılmaktadır.Yöre halkının anlattıklarına ve bölgedeki kalıntılara bakıldığı zaman eskiden yerleşim yeri olduğu kesinlik kazanan bu yerleşim yerinin anlatılanlar ve yapı izlerine bakıldığı zaman Akkoyunlu yerleşim yeri olduğu kesinlik kazanmaktadır.Koç heykelleri,koç kabartmalı mezar taşları ve yapı kalıntılarının tahrip edilmiş izleri vardır.
Kültür

Erzurum iline 87 km, İspir ilçesine 60 km uzaklıktadır. Erzurum'un önemli göllerinden birisi olan yedi göller koyün yaylasının 1 km uzağındadır .
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007150
2000 174
1997 157
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. koymuhtarı 2009yılında OSMAN AYDIN SEÇİLDİ
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

MUHTARLAR

29.04.2009)=OSMAN AYDIN 05376194756.....

2004 - Nami AYDIN
1999 - Nami AYDIN
1994 - Temel ALAYBAŞİ (foter)
1989 - Daştan AYDIN
1984 - Temel ALAYBAŞİ(foter)
1979 - Ramazan TEKİN
1963 - Hüseyin AYDIN


hatirladigim kadariyla Alay ALAYBASI Koy muhtarligi yapmisti bu sayfayi hazirlayanlar bilerek yada bilmeyerek bunu atlamislar.osman aydın dayımın oğlu olup genç ve dınamıktir.düşünceleri ve yaşı ıtıbarıyle köy halkına önemli hizmetler yapacaktır bundan şüpesiz eminiz.

alay ALAYBAŞI sadece köy muhtarlığı yapmamıştır..binevi köyün kurucularındandı..köyümüzün camisini,yollarını,köprüsünü ve daha bi çok şey yaptırmıştır..köyümüze onun kadar kimseniin faydasının dokunduğunu sanmıyorum..
SORUNLARIYLA ILGILENMIŞTIR KENDISINE SAYGI VE HURMETLER EDERIZ
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel NetKöyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.