Ortapazar Köyü Merkez Rize

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Rize İli Köyleri - Merkez Ortapazar Köyü - Ortapazar Köyü Hakkında Bilgiler - Ortapazar Köyü ResimleriOrtapazar, Rize ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi. Köyümüz Ayhane Dağı eteklerinde olup eski ERZURUM yolu üzerindedir Rize merkeze 6 Km uzaklıkta olup merkez ile en zirvedeki köy arasında bulunmasından dolayı ORTAPAZAR adını almıştır eski adı Rum Pontus İmparatorluğu zamanında UMA olarakta bilinmektedir. 30 Mayıs 2009

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri düğünlerde kına gecelerinde eğlence atma türküler yemek olarak kotili haşlaması (Kara Lahana)

Coğrafya

Rize merkezine 6 km uzaklıktadır. Köy Dağlık ve engebelidir.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 628
1997 799

Ekonomi

Köyün ekonomisi çay tarımına dayalıdır.Köyde Çaykur'a ait bir çay fabrikası da bulunmaktadır.Köyde ki istihdamın büyük kısmı bu fabrika bünyesinde yapılmaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 yılı Kadir DEMİRCİ
2004 yılı Nevzat KART
1999 yılı Cemal DEMİRCİ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Türk Telekom Adsl köyde mevcuttur ve kişiler tarafından 2004 yılında kullanılmaya başlanmıştırKaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz