Ortaseki Köyü Hakkında Bilgi Koyulhisar Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Koyulhisar Ortaseki Köyü - Ortaseki Köyü Hakkında - Ortaseki Köyü Tanıtımı - Ortaseki Köyü Resimleri


İlçe: KOYULHİSAR

İl: SİVAS

Köy Muhtarı: YAŞAR GÜRBÜZ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0-346-352 15 72

Cep Telefonu: 0(532)570 00 31


Demografik Bilgiler:

Nüfusu: 2000 - 498

İle Uzaklığı: 185 km

İlçeye Uzaklığı: 15 km

Rakım: 100 m


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.Fakat köyün ilk yerleşenlerinin osmanlı öncesinde farklı azınlık gruplar olduğu bilinmektedir.Osmanlı son dönemlerinde ülkenin çeşitli bölgelerinden göç eden Türkmenler,yörükler gibi insan topluluklarının köy mahallerini oluşturmasıyla köy bugünki etnik kimliğine bürünmüştür.

Kültür

Ortaseki köyü genel mana itibariyle gurbete göç vermiş fakat bu göç tam yerleşik olamamıştır.Ne köyden kopuş nede gurbette sürekli kalınamamıştır.Bu yüzde şehir kültürüyle köy kültürü arasında bir kültüre sahiptir.Çocuklarını sondönemler hariç okutmayaıp daha çok iş hayatına yönlendirmişlerdir.Bu yüzden Koyulhisarın en büyük köyü olmasına rağmen bu büyüklüğünü kültürde ve sanatta gösterememiştir.Yetişmiş adamı çok az olup daha çok bireysel alanlarda kendini gelişteren yurttaşlar olmuşlardır.


7 mahalleden oluşmaktadır. Karadeniz sınırına yakın oluşu nedeniyle doğal çam ormanlarıyla kaplı birçok arazisi vardır. Bunun yanında 4 yaylası vardır. Bunlardan en bilinen ünlü Sarıçiçek Yaylası da göl ve orman manzarası ile Ortaseki köyü sınırları dahilinde bulunmaktadır. Ortaseki köyü'nün yaylalarını sıralamak gerekirse bunlar;

Sarıçiçek yaylası ve doğal Sarıçiçek gölü:

Yerli ve yabancı turistlerin ortak amaç için toplandıkları bu yayla her yıl çeşitli etkinliklerle binlerce konuklarını ağırlar.Ortaseki köyü nün düzenlediği Kiraz yayla şenliğinde köyün büyükşehirlere göç eden yerli ve yabancı halkı ortak bir sevinç ve samimiyetle geçmişi yad edip yılda birkaç haftada olsa gönüllerince anı yaşamaktadırlar. Çam ormanları ve sarıçiçek göl manzarasıyla keşfedilemeyen doğal harikalar arasındadır.Her ne kadar doğal ağaç ve kerpiç evleriyle ön plana çıkan köy yaylası, son yıllarda fırsatçı halk tarafından betonarme binalarla çevrilmiş doğa tahrip edilmiştir.


Top alanı Yaylası:

Eski çağlarda çeşitli savaşların yapıldığı yer olarak günümüze kadar gelmiştir.Ortasekililer bu yaylanın ismini Topalan olarak yaygın bir ağızla söylerler ve bu yaylayı Atalarından emanet olarak her yıl vefalı bir kalabalıkla Göçerçer.Günümüzde Yaylaya göçme,yaşlı nüfüs tarafından senbolikte olsa yapılmaktadır.Köy nüfusunun büyük şehirlere kayması dolayısıyla bu Yaylaya göçme geleneği unutulma aşamasına gelmiştir. Topalanı Yaylası;sicak çermik kaynak suları bakımından çeşitli hastalıklara şifa verdiği,ortaseki köyü halkı tarafından bilinen bir gerçektir.


Zarguna yaylası:


Çam ormanları arasına saklanmış bu yayla,aslında zarguna mahallesi olarak da anılır.Gerek Hayvancılığın aralıksız olarak devam etmesi,gerek nüfüsunun çokluğu ve gerekse yaz-kış aynı yaylayı kullanmış olmaları bu yaylayı mahalle olara da bizlere sunmuştır.

Ganca Alanı(Gancalan):


Son yıllarda Tekrar köylü girişimlerin gün yüzüne çıkardığı ve köylülere kapılarını açan bu yayla;19.yüzyıl sonundan başlayarak yıllar itibariyle unutulmaya yüz tutmuştur.Yaylanın geçmişi hakkında fazla bir kaynak bulunmamaktadır fakat eski taş evlerin günümüze kalan kalıntılarındn buranın tarım ve hayvancılığın yoğun yapıldığı yıllarda sahip olduğu mera ve otlak alanlarından dolayı Ortaseki köyü göçerlerinin yaylası arasında yer aldığı bilinen bir gerçektir.

İstanbul'a 11 saat mesafede bulunan Ortaseki köyü yazın yerli turistlerin cazibe merkezlerinden biridir. İsmini yörenin ünlü meyvesi kirazdan alan 'sarıçiçek kiraz şenlikleri' de burada düzenlenmektedir.


İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Her ne kadar iç anadolu bölgesinin iknimine bağlı olsada karadeniz bölgesinin karakterisk iklimini almıştır.Yılın belirli dönemlerinde bolca yağış almaktadır.Gerek ikliminden gerekse sahip olduğu cografi koşullar nedeniyle doğal çam ormanlarıyla kaplı ortaseki köyü tamamiyle doğal yeşil örtüsünü korumaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.