Ortodonti (Diş-Yüz ve Çene Ortopedisi)

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Ortodonti (Çarpık dişleri düzeltme):

Diş sıralamasındaki bozukluklar ve karşıt dişlerle olan ,kapanış bozukluklarını düzelten diş hekimliği alanı ortodonti olarak anılır.Önceleri sadece estetik bir branş gibi algılanan ortodonti bilinç seviyesinin yükselmesiyle şimdi gereklilik bazında hizmet vermektedir.

Ortodontik Sorunların Nedenleri:
Ortodontik bozuklukların nedenleri kalıtımsal ya da sonradan edinilmiş olabilir.

-Ebeveynlerin birinden gelen küçük çene geni, diğerinden gelen büyük diş hacmi ile karşılaştığında, dişler için yeterli yer olmaması sebebiyle çarpık dişlenme görülebilir veya tersi durumunda dişler arasında fazla mesafe bulunması gibi durumlar genetik faktörlere bağlıdır.

-Erken süt dişi çekiminden ötürü komşu dişlerin kayması,yalancı meme ve parmak emme gibi alışkanlığı olan çocukların buna uzun süre devam etmesi gibi faktörler sonradan edinilmiş ortodontik bozukluklara neden olurlar.

-Diş eti hastalıklarına bağlı ortaya çıkan diş düzensizlikleri

-Diş kaybına bağlı olarak çenede diş yerleşiminin bozulması,boşluk bırakan dişin dişlerin arasını açması

-Karışık dişlenme çağı, yani ilkokul dönemi;ağızda hem süt dişlerinin hem de daimi dişlerin bulunduğu dönemdir.Bu dönemde süt dişlerinin zamanından önce veya sonra kaybedilmesi,alttan gele daimi dişe rehberlik edememesi sonucu;çene içinde darlık problemleri oluşabilir.Bu da çarpıklığa neden olur.

Tedavide Yaş Sınırı:
Artık hasta kaç yaşında olursa olsun tedavi mümkündür.

Tedavi edilmezse:

-Dişlerin destek dokularında zamanla problemler çıkar

-Çapraşıklık dişlerin yeterli temizliğinin sağlanamamasına neden olur.
Bu da,çürükler,iltihaplar ve hatta kemik erimeleri demektir.

-Dişlerin birbirlerine üzerine basma şekilleri düzgün olmadığından çene eklemlerine gelen basınç daha fazla artar ve eklemlerde deformasyon, ağrı, çıtırtı sesi gibi rahatsızlıklara neden olma ihtimali çok büyüktür.

Ortodontik Tedavide Estetik Kaygılar:
Gelişen teknoloji sayesinde artık diş ve diş tedavilerine de yansımış durumda.Eskiden sadece ağızda :):):):)l bir görünüm oluşurken şimdi;kullanılan diğer materyallerle bu sorun en aza indirilmiştir.Hatta bazı uygun olgularda,braketler dişin arka yüzeyine yapıştırılarak estetik sorunla hiç karşılaşılmaktadır.

Ama eğer en görünmez bir tedavi isteniyorsa artık bu da mümkündür.Ortodontide ki son gelişmelerden biri olan ?invisaling ? tekniği ile her yaştan hasta tedavi sürecini çok daha rahat geçirmektedir.