Örtülü Köyü Hakkında Bilgi Doğubayazıt Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Örtülü Köyü - Doğubayazıt Örtülü Köyü - Örtülü Köyü Hakkında - Örtülü Köyü Resimleriİl: Ağrı

İlçe: Doğubayazıt

Köy Muhtarı:

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:

Cep Telefonu:

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 119 km

İlçeye Uzaklığı: 22 km

Rakım: 1530 m

Tarihi

Köyün ilk kurucuları Saka Türklerine bağlı bir boydur. Daha sonra Ermeni ve Kürt baskıları yüzünden bu boy Konya yöresine göç etmek zorunda kalmıştır. Köy uzun yıllarca ermenilere ait bir köy olmuş Ağrı İsyanlarının çıkış yeri olarakta bu köy gösterilir. Ermenilerin yurdu terk etmesine rağmen burda yaşayan Ermeniler köyü terk etmemiş ve zaman içerisinde asimile olup Kürtlere karışmışlardır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Doğubayazıt iline 22 km uzaklıktadır. Ağrı Dağının eteklerine kurulmuş yaklaşık 400 haneye yakın bir köydür. Köyde tarım faaliyeti hiç yoktur, koyun tek geçim kaynağı hayvancılıktır. Köy halkı yazları Ağrı Dağındaki yaylalara çıkarlar, hayvancılık için bu çok önemlidir, 1990 lı yıllardan başlayarak güvenlik nedeniyle halkın yaylaya çıkılmasına izin verilmemektedir.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2008 - 877
2007 -
2000 - 838
1997 - 809

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 -
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Alt Yapı Bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır, eskiden ortaokul, ilkokul ve anaokulu vardı, daha sonra hepsi yıkıldı şuan bir ilköğretim okulu var ama malesef yeterli öğretmeni yok ve eskiden öğretmenler köyde kalıyor iken şimidi öğretmenler ilçeden okula gidip gelmekteler. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. köy halkı köyün dışında bulunan çeşmeden eşek sırtında bidonlarla suyunu temin etmektedir.Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Doğubeyazıt´ın engüzel köylerinden biridir. Ve yapılan araştırmaya göre bu köyün altında doğal yeraltı sularından oluşan bir nehir bulunmuştur. Ama maddi zorluklar yüzünden belediye bu suyu çıkaramamıştır. Verimli bi toprağı olmasına rağmen yeterli düzeyde bilinçli ekim ve sulama yapılmamaktadır. Şehrin en eski köylerinden biri olup Cumhuriyet tarihinin en büyük isyanı olan Ağrı İsyanlarının başlangıç yeridir.


Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.