Örtülü Köyü İnebolu Kastamonu

#1

Örtülü Köyü İnebolu Kastamonu konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
İnebolu Örtülü Köyü Bilgileri - Örtülü Köyü Hakkında - Örtülü Köyü Tanıtımı - Örtülü Köyü ResimleriÖrtülü, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.

İlçe:İNEBOLU

İl: KASTAMONU

Tarihi

Dört tarafı da tepelerle çevrili olduğundan örtülü denmiştir. Köyün eski ismi "Anday"dır. köyün tarihi çok eskiye dayanmaktadır

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri köyde tamamen dogal yemekler ve katmerli gözlemesi ve dügün börekleri meşhurdur

Coğrafya

Kastamonu iline 116 km, İnebolu ilçesine; 14 km doğudan batıya doğru sahil boyunca daha sonra da Zarbana'dan sola iç kısma ayrılan bir yolla 12 km daha ilerlenerek bu köye ulaşılabilir.Umba(Çaykıyı)köyüne kadar yol beton ile kaplanmıştır.

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 200
1997 252

Ekonomi

Köyün Ekonomisi Önceden Orman İşleri Ve Hayvancılık Ve Tarımla Yürümekteydi 2000 Yılından Sonra Köyün Geçimi Fındıkcılıktır Köyümüzün Yarısından Fazlası Emeklidir

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Köyümüzün Muhtarları

Rıfat Ergün(Amcam) Köye İlkokulu Ve Orman Binasını Yaptıran,Yolları Açtıran Ve Su Şebekesini Yaptırıp Köye Çeşmeler Yapan Adamdır.Eski Çeşmeler, Okul Ve Orman İdaresi Binası Halan Ayaktadır.İnsanlar Ölür Eserleri Baki Kalır.Adil Ünlü (Köyümüzün En İyi Muhtarlarındandı 90 Lı Yıllarda Vefat Etti) Hasan Şekerci (Oda Aramızdan Ayrıldı) Kazım Özdemir (Şu Anki Muhtar)

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Örtülü Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz