Oscar adayı en iyi 10 film!

#1

Oscar adayı en iyi 10 film! konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
2010 Oscar yarışı başladı. Beklendiği gibi favori filmler 'Avatar' ve 'The Hurt Locker' En İyi Film ve En İyi Yönetmen' ödülleri dahil 9 dalda aday.

Eski eşler Oscar için yarışacak!

2010 Oscar’da ‘eski çift’ En İyi Film ve En İyi Yönetmen dalında yarışacak. James Cameron’un Avatar’ı ile eski eşi Kathryn Bigelow’un filmi ‘The Hurt Locker’ 9 dalda Oscar’a aday. 7 Mart’ta Oscar ödül töreninde eski eşlerin mücadelesine şahitlik edeceğiz.

• En İyi Film dalında Oscar’a aday 10 film ise şöyle: Avatar, The Blind Side, District 9, An Education, The Hurt Locker, Inglourious Basterd,Precious, A Serious Man, Up, UP in the Air.

Uzun yıllardır 5 filmin yarıştığı En İyi Film dalında bu sene sürpriz bir şekilde 10 aday yarışıyor. Şimdi bu senenin Oscar’a aday filmlerini yakından tanıyalım!

The Hurt Locker (Ölümcül Tuzak):
Geçtiğimiz günlerde 62. Amerika Film Yönetmenleri Derneği tarafından dağıtılan ödüllerde ‘En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan ve bu ödülü alan ilk kadın yönetmen olan Kathryn Bigelov’un filmi 82. Oscar’da eski eşi James Cameron’un filmi Avatar’la yarışacak.

Film, muharebe sırasında bombaları etkisiz hale getirmekle görevli askerlerin yaşamından bir kesit sunuyor. Çavuş James yeni atandığı görevinde, yüksek eğitim almış bir grup askeri şiddet dolu bir çatışmaya gönderir. James adeta ölüme meydan okurca kaygısız davranmaktadır. Askerler yeni ve vahşete eğilimli önderlerini zaptetmeye çalışırken, şehirde kaos başlar...

The Blinde Side: 2009 ABD yapımı olan,yönetmenliğini John Lee Hancock’un yaptığı ve Michael Lewis'in "The Blind Side: Evolution of the Game" adlı kitabından uyarlanan film ‘The Blinde Sid’, bu yıl NFL'de de en iyi oyuncu seçilen Michael Oher'in hayatını konu alıyor.
Filmde: Fakir ve aşırı derecede iri bir genç olan Michael Oher bir kolej futbol takımına girince, kendi ve çevresindekilerin hayatı değişmeye başlar...

Avatar: ‘Titanic’ filminin 1997 yılından bu yana elinde bulundurduğu rekoru kırarak tüm zamanların en çok hasılat elde eden Avatar, şimdi Oscar yarışında. James Cameron imzalı Avatar, son teknoloji ile üretilen (3D- üç boyutlu) ve en yüksek bütçeli film olarak da akıllara kazındı.

Film Na’vi adlı yok olmak üzere olan bir halkın yaşadığı Pandora adlı gezegende geçiyor. Jake Sully, kendilerine özgü dilleri ve kültürü olan Na’vi halkının arasına gönderilir. Askeri bir şirket bu gezegeni incelemek üzere AVATAR adlı bir program oluşturmuştur. Bu program ile insanlar yarı insan yarı Na’vi haline getirilir ve misyoner olarak Pandora’ya gönderilirler...

District 9 (Yasak Bölge 9): Neill Blomkamp’ın yönettiği ve Sharlto Copley, Jason Cope, Nathalie Boltt ile Sylvaine Strike’in oynadığı District 9 (Yasak Bölge 9) filminde: Gezegenlerinden kaçarak dünyaya sığınan uzaylıların yerleştirildiği bölgenin güvenliğini sağlayan özel şirket uzaylıların güçlü silâhlarını çalıştırabilmek için uzaylı DNA’sı arayışına girer. Uzaylılardan kendi DNA’sını değiştirmeye başlayan bir virüs kapan görevli Wikus, dünyanın en değerli adamı haline gelir.

Dışlanan ve arkadaşsız kalan Wikus’un saklanabileceği tek bir yer kalmıştır: Yasak Bölge 9.

An Education (Aşk Dersi): Lone Scherfig’in yönettiği ve Peter Sarsgaard, Olivia Williams, Carey Mulligan ile Emma Thompson’nun oynadığı Aşk Dersi (An Education) filminde, Yıl 1961, 16 yaşında, kadınlığa geçişin eşiğinde olan Jenny odasında özgür bir hayatın hayallerini kurmaktadır. Yağmurlu bir Londra sabahında Jenny’nin rutin hayatı 30 yaşlarındaki David’in gelişiyle altüst olur. Parlak bir öğrenci olan Jenny, Oxford’da okuma hakkı kazanmak ile karizmatik ve kendinden yaşça geçkin bir adamın çekici teklifi ve hayatı arasında gidip gelmektedir...


Inglourious Basterds (Soysuzlar Çetesi): Efsane yönetmen Quentin Tarantino’nun Soysuzlar Çetesi de Oscar yarışında! Ayrıca ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ dalında aday gösterilen Christoph Waltz'ın (Albay Hans Landa) rolündeki muhteşem performansı da Oscar’da boy gösterecekler arasında.

Filmde: Alman işgâli altındaki Fransa’da Shosanna Dreyfus, ailesinin Nazi albayı Hans Landa tarafından katledilmesine tanık olur. Katliamdan kurtulan Shosanna, yeni bir hayata başlar. Öte yandan Teğmen Aldo Raine’in önderliğindeki bir grup Yahudi askeri, önceden belirlenmiş hedeflere yönelik intikam faaliyetlerine başlamıştır. Raine’in intikam timine Alman kadın oyuncu Bridget Von Hammersmark da katılır.

Up In The Air (Aklı Havada): Jason Reitman’ın yönettiği ve George Clooney, Vera Farmiga, Jason Bateman ile Melanie Lynskey’nin oynadığı Aklı Havada (Up In The Air)filminde: Ryan, bütün iş yaşamı şehirden şehire iş seyahatlerinden ibaret olan bir şirket elemanıdır. Çalıştığı şirketin seyahat bütçesini küçültmesi üzerine Ryan kendini beklenmedik bir mücadele içinde bulur. Tam da rüyalarını süsleyen seyahat tutkunu kadınla yeni tanışmışken, çalıştığı şirket tasarruf önlemlerini gerekçe göstererek, bundan sonra daha az seyahat etmesini uygun bulmaktadır.

Precious (Acı Bir Hayat Ökyüsü): Lee Daniels’in yönettiği ve Gabourey Sidibe, Mo’Nique, Paula Patton ile Mariah Carey’in oynadığı Acı Bir Hayat Öyküsü (Precious) filminde: Tüm yaşadıklarına rağmen Precious içinde bulunduğü durumu kaderinin bir parçası olarak kabûllenmiştir ve yaşadığı sorunlardan hayal dünyasında gezintiye çıkarak kaçmaya çalışmaktadır. Film, hayatın umutla bakılması gereken bir hediye olduğu düşüncesi ile hareket ediyor ve aynı zamanda, çaresiz insanların yalnız olmadıklarını, onlara her zaman yardıma hazır kurumların var olduğunu anlatıyor.
Sundance Film Festivali’nde En İyi Film Ödülünü alan Precious aynı zamanda Oscar’da En İyi Yönetmen(Lee Daniels), En İyi Kadın Oyuncu (Gabby Sidibe), En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Mo'nique)... gibi dallarda birçok ödüle aday.


A Serious Man(ciddi bir adam): Yönetmenliğini ve senaryosunu Coen kardeşlerin (Joel Coen, Ethan Coen)’in yaptığı filmin konusu: 1960'ların ortasında geçer... Orta Amerika'da bir üniversitede fizik profesörü olan Larry Gopnik'in gitgide kötüye giden hayatını Coenler'in filmlerinden alışık olunduğu üzere mizahi bir anlatımla izleyeceğiz. Larry, karısı Judith tarafından terk edildikten sonra karısının iş arkadaşı Sy Ableman'la birlikte olduğunu öğrenerek ikinciyi darbeyi yer... Filmin başrollerinde Michael Stuhlbarg, Richard Kind, Fred Melamed ve Sari Lennick oynuyor.


Up (Yukarı Bak): Cannes Film Festivali’nin açılış filmi olan UP( Yukarı Bak) filminin konusu: Hayatı boyunca yaşamak istediği macera hayalini gerçekleştirmek için evine binlerce balon bağlayıp Güney Amerika’nın vahşi doğasına doğru yolculuğa çıkan 78 yaşındaki baloncu Carl Fredricksen’ın hikayesinin anlatıldığı yeni bir komedi. Ancak Carl, yolculuğa başladıktan sonra en büyük kabusunu da yanında götürmekte olduğunu fark eder: fazlasıyla iyimser, doğa kaşifi 8 yaşındaki Russel’ı.

Pete Docter ile Bob Peterson’ın yönettiği filmin seslendirme kadrosunda, Christopher Plummer, John Ratzenberger, Edward Asner ile Delroy Lindo yer alıyor. Türkçe seslendirmesi ise Erol Günaydın tarafından yapıldı.

(ekolay)