Öşlü Köyü Merkez Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Öşlü Köyü - Öşlü Köyü Hakkında - Öşlü Köyü Tanıtımı - Öşlü Köyü ResimleriÖşlü, Kahramanmaraş ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Osmanlı İmparatorluğu zamanında 1866 yılında ve Sultan Abdülaziz döneminde idari teşkilat yeni bir statüye kavuştu. Buna göre Zülkadiriye Eyaleti kaldırılarak, Maraş ikinici sınıf bir sancak haline getirilerek Halep Vilayetine bağlanmıştır. Bu dönemde Maraş'ta büyük bir idari ıslahat yapılmıştır. Maraş civarında bulunan yörük aşiretleri, kasaba ve köylerde iskan edilmişlerdir. Maraş Sancağı (liva) mutasarruf tarafından idare edilmekteydi. Livaya bağlı kaza (ilçe), nahiye ve köyler bulunmaktaydı.

Maraş İdari Taksimatı :
Merkez İlçe
Bertiz Nahiyesi
Camustıl Nahiyesi
Nedirli Nahiyesi
Şekeroba Nahiyesi
Yenicekale Nahiyesi

- Camustıl Nahiyesine Bağlı Köyler : Köyler;
Araplar
Arabanlı Bucağı
Delihacılı
Fatmalı
Hartlap (Elmalı)
Hartlap Kalacık Mezrası
Karçoban Orçan
Önsen Höyüğü
Örşlü
Yeşildere

görüldüğü gibi köyün bu belgede ismi örşlü iken sonrasında gide gide öşlü olmuştur. örşlü isminin kaynağı ise bilinmemektedir

Zamanında Çapanoğlu ismindeki bir kişi çetesi ile birlikte şu an sır barajı altında kalan ovada bulunan köye baskın yapıp, evleri yağma edip yakmasından dolayı, köylüler korunmak amacıyla bir karar alarak,şimdiki köyün bulunduğu yere yerleşirler Köyün geçmişinin ise adana(osmaniye) civarindan gelen avşar türklerine ve daha öncesinden suriye ve öncesi asyadan göç edenlere dayandığı bilinmektedir. Tipik KAHRAMANMARAŞ yöresinin özelliklerini sergiler..Köyün en meşhur yemeği ise külekömme diye tabir edilen bir tür tavuk yemeği ve İÇLİKÖFTEdir.

Coğrafya

köy Kahramanmaraş şehir merkezine yaklaşık 30 km uzaklıktadır. ulaşım imkanı önceden kısıtlı idi ancak son yapılan çalışmalar neticesinde ulaşım kolaylıkla sağlanabilmektedir..

Köy iki tepe arası dere boyunca kurulmuştur.. Yazları özellikle şehirden gelen insanlarla dolup taşar şenlik yerine döner. Bağcılık va bahçe işleri yaygındır... iklim olarak maraşın en iyi iklimine ve yeşilliğine sahiptir... köyün sonunda yani eski köyün"göçtüğü" bilinen yerde sır barajı vardır....bir başka söyleyişle köyün tarihi sular altında kalmıştır denilebilir sır barajı gelmezden evvel geniş ovada köylüye ait tarlalar varken şimdi ise köyün tarımsal imkanları biraz daralmıştır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 555
1997 383

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca köyden yaz aylarında İnşaat ve boyacılık yapmağa giderler.köyde bulunan kırmızı biber üretimi imalat hanesi köy ekonomisine katkı sağlamaktadır...

köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için muhtarlık seçimleri yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2009-..... MEHMET BOZKURT


|[[2004-2009]bünyamin doğru]

[[1999-2004]mehmet kaplan]
[[1994-1999]mehmet kaplan
[[1989-1994]mehmet kaplan]
[[1984-1989]AHMET KAYA]

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz