Osmancalı Köyü Merkez Manisa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Osmancalı Köyü - Osmancalı Köyü Hakkında - Osmancalı Köyü Tanıtımı - Osmancalı Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: VELİ YALÇINKAYA

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Osmancalı-bucak merkezi, Manisa ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün kuruluş tarihi kesin bilinmemekle beraber 1500'lü yıllara dayandığı bilinmektedir. Köyün kurucusu Osman Dede diye bir zat, Konya yöresinden gelip yerleşmiştir. Köyün daha önce dört değişik yerleşim yerinden sonraki son yeridir. Bundan önceki yerlerde bulaşıcı, salgın hastalıklardan dolayı zorunlu yer değişiklikleri yapılmıştır.

Kültür

Köy gelenekleri efeler ve normal Manisa gelenekleri sürdürülür.

Coğrafya

Manisa merkezine 29 Km. uzaklıkta olup merkeze 35 dakikada ulaşılır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyde maki alanları da görülür.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 - 598
2000 - 697

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Önceleri tütün ekimi çok yaygın olarak yapılmaktaydı. Tütün'de kota sınırlaması ile birlikte fiyat artışlarının maliyetleri de karşılayamaz duruma gelmesi ile birlikte bu tarımdan önemli ölçü de vazgeçilmiş durumdadır. Köyün kuzey tarafında Küçük Belen Köyü yolu üzerindeki Baraj inşasının tamamlanması ile son yıllarda çilek tarımına geçilmiştir.

Altyapı bilgileri

Köyde diğer yakın çevre köylerinden gelen taşımalı eğitim öğrencilerinin de geldiği bir ilköğretim okulu ile Bilgisayar Bölümü'nün bulunan çok programlı bir lise vardır.

Köyün içme suyu şebekesi vardır. Tam bitirilemiş olmasına rağmen kanalizasyon şebekesi olan yerleri mevcuttut. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kurulan taşıma kooperatifi ile Manisa Merkez'e gün içerisinde belli aralıklarla araç gidip gelmektedir. Manisa Sanayi'de çalışanlar için servisler mevcuttur.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz