Osmaniye Köyü Hakkında Bilgi Çifteler Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Osmaniye Köyü Çifteler - Osmaniye Köyü - Çifteler - Osmaniye Köyü HakkındaOsmaniye, Eskişehir ilinin Çifteler ilçesine bağlı bir köydür.

Eski adıyla Kuruhöyük,yeni adıyla Osmaniye Osmanlı Rus savaşının ardından ortasyadan gelen Timuroğulları tarafından,bir osmanlı miralayının yardımıyla kurulmuştur
Kültür olarak ortasya kültürünü yaşatan köy sakinleri,rus baskısı altında yaşamak istemeyerek OSmanlı imparatorluğuna sığınan ortasya göçmenlerinin toplandığı bir merkez haline gelmiştir.Söz konusu köy kültürünün şekillenmesinde, timuroğullarının ardından veya yanlarında köye yerleşen tatarların paylarıda unutulmamalıdır.

Coğrafya
Eskişehir iline 79 km, Çifteler ilçesine 12 km uzaklıktadır.Emirdağına yakın bir yerde konumlanmıştır. Köyün önemli yükseltileri karadağ(karatav) ve kuruhöyüktür.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 130
1997 132

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. karasal iklim tarımı göze çarpar.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Fedai Erdoğan
1999 -
1994 -
1989 -
1984 - Selhatin Otrav
[2009]-Fedai Erdoğan

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı yoktur fakat Çifteler Devlet hastanesine yakindir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​