Osmanlar Köyü Büyükorhan Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Osmanlar Köyü Büyükorhan Bilgileri - Osmanlar Köyü Hakkında - Osmanlar Köyü Tanıtımı - Osmanlar Köyü Resimleriİlçe: BÜYÜKORHAN - İl: BURSA

Köy Muhtarı: Bilgi YokMuhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


Bursa
Bilgiler
Nüfus 75 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 16990
Alan Kodu 0224
Yönetim
Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
İl Bursa
İlçe Büyükorhan
Web Sitesi
Osmanlar, Bursa ilinin Büyükorhan ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih

Osmanlar köyü bu tarihten tam m.ö.3000 yılına dayanmaktadır..köyümüzde şimdiye kadar yaşamış olan uygarlıklar ilk olarak helenistik çağda iskitler daha sonra iskitleri yıkarak persler onlarıda yıkarak makedonlar ve kısa bir süre sonra firigler daha sonra roma imparatorlugu sonra bir ara emevilerin egemenliği altına girdiği söylensede daha sonra bizanslıların eline geçmiştir taki osmanlı imp. kurucusu osmangazi hanın buraya geçici olarak otağını kurmasıyla köyümüz osmanlar adını almıştır.şuan üzerinde yaşayan halkın helenistik kökenden yunanlılara geçtiği söylenmektedir.köyümüzde şuan beş kale(gürlek mevkiinde 1 burç ,akçagüney mevkiinde 2 burç kalıntıları bulunmaktadır.isteyen bu kutsal toprakları,bursadan 115 km büyükorhan beldemizden ise 30 km giderek bursanın bu güzel şirin ve tarihi köyünü görebilir.

Kültür

Köyün en tanınmış yemeği yufka üstü haşlanmış et yemeğidir yani tirit yemeğidir.tereyağlı kaçamak yemeğide çok meşurdur.(iskitler tarafından yapıldığı söylenir).keşkek,erik hoşafı,un helvası,katmer,tas kebabı çok meşurdur denemenizi tavsiye ederiz.

Coğrafya

Bursa iline 115 km, Büyükorhan ilçesine 30 km uzaklıktadır. ayrıca Balıkesir iline 113 km Kütahya iline 140 km dir

İklim


Köyün iklimi,karasaldır.4 mevsim yaşanır...

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 250
2000 240
1997 225

Ekonomi

Köyün ekonomisi hayvancılık ve tarımdır... hayvancılık: inek ve koyun yetişticiligi tarım :anoson,bugday,fiy,nohut ekimi yapılmaktadır. ayrıca köyde yaşayanların yüzde doksanı ssk ve bağkur dan emklidir..

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Celal ORUÇ
2004 - mehmet koç
1999 - yakup oruç
1994 - yakup oruç
1989 - mustafa ali yılmaz
1984 -hüseyin oruç

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesivardır ama kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt özelliğini kaybetmiştir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz