Osmanlar Köyü İvrindi Balıkesir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
İvrindi Osmanlar Köyü - Osmanlar Köyü Hakkında - Osmanlar Köyü Tanıtımı - Osmanlar Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: AYTEKİN ASLAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Tarihi

Osmanlı Aşireti diğer Oğuz boylarıyla Batı Anadoluya gelen bir aşirettir. Otmanlı Aşireti diğer yörük boyları gibi bir süre Balya ve İvrindi yöresinde konar-göçer olarak hayvancılık yapmıştır. Bu Aşiret 17. yy'ın ortalarında (1641) bugünkü Osmanlar köyünün bulunduğu yeri kışlak olarak seçip yerleşmiştir. Kışları burada geçiren aşiret yazın Andıkkayası-Çamköy yöresini yaylak olarak kullanmışlardır.Ahmet Vefik Paşa iskanından hayli önce yerleşik düzene geçen Otmanlı Aşireti yerleştiği köye OSMANLAR adını vermiştir.Bugün bile çevre köylülerin buraya Otmanlar demeleri aşiretin adının Otmanlı oluşundandır.

Köy Aşağı-Yukarı-Boyalık ve Karamanlar olmak üzere dört mahalledir.Boyalık Mahallesine köyün kuzeyindeki eski Boyalık kö- yünden göç edenler olduğu da sanılmaktadır.

Koca Mezarlık denilen eski mezarlıktaki mermer sarıklı mezar taşları,bize köyün daha eski tarihlere dayanan bir yerleşim yeri olduğunu kanıtlamaktadır.

Kurtuluş Savaşı sonlarına kadar köyde birkaç Rum ailesinin varlığı da köyün eski bir köy olduğunun kanıtı sayılabilir. Köyün güneyindeki Kantar Köprüsü ile Yarbaşı arasında eski bir Frikya kenti kalıntısı olduğu sanılmaktadır.

Köy Balya-Akçay eski dekovil yolu üstünde olup Kantar istasyonu Osmanlar'dadır.Odevirde köy halkı bu yoldaki dekovillerde ve madende yıllarca çalışmıştır.

Balıkesir- Edremit eski karayolu üzerinde bulunan köyde ilk konaklama yeri Molla Ahmet'in hanıdır.Bu han Kurtuluş Savaşı so- nunda kaçanYunan askerleri tarafından yakılmıştır.Daha sonra Tatar Ahmet Ağa bir han yapış,onu Raif Ağaizlemiştir.Edremit-Balı- kesir arasında at arabalarıyla yolculuk yapanlar bu hanlarda kalırlardı.Buralar çağına göre modern konaklama tesisleriydi. İçinde yatakhane,lokanta,kahvehane,fırını ve hayvanlar için ayrıca ahırları vardı.1950'li yıllara değin işlevini sürdüren butesisler motorlu araçların çoğalmasıyla önemini yitirmiştir.Daha sonra yıkılarak yerine evler yapılmıştır.1950'li yıllarda köylülerin yaptığı lokanta kahvehane ise Edremit-Balıkesir eski karayolunun en önemli dinlenme tesisi olarak işlevini son yıl- lara değin sürdürmütür.Ancak bu tesis de yol güzergahının değişmesiyle bakımsızlıktan yıkılma noktasına gelmiştir.

Köy mezarlığındaki Dedecik diye taş lahit önemli bir tarihi yapıttır.Köy minaresinin yapıldığı tarih bilinmemektedir.Eski cami yıkılarak yerine bugünkü camii yapılmıştır.

Kurtuluş Savaşında Yunanlılar tarafından işgal edilen köy çok sıkıntılar yaşamıştır.Yunanlılar savaşın sonunda kaçarken köy- den bazılarını öldürmüş ve yaralamıştır.Molla Ahmet'in hanı ile bazı evleri de yakmıştır.Bazı köylüler de silahlanarak kaçan Yunan askerlerine baskınlar düzenlemişlerdir.

Kültür

Köyde Cumhuriyetten önce resmi ilkokul açılmıştır.1927 yılına ait öğrenci kayıtları okulda mevcuttur.1928 yılında yeni harflerin kabulü ile üç yıllık okul eğitim ve öğretime devam etmiştir.1940 yılında beş yıllık ilkokul programına geçilmiştir.Köyde okur- yazarlık oranı yüzde yüze yakındır.1979 yılında Ortaokul da açılmış,daha sonra İlköğretim okuluna dönüşmüştür.Ancak öğrenci azlığından 6, 7, 8. sınıflar taşımalı eğitime geçmiştir.Köyden çok sayıda öğrenci eğitimini lise,yüksekokul ve üniversitelerde sürdürerek yurdun değişik yörelerinde görevler almışlardır.Köyfolklorunda,"Harmandalı,Yandım Ayşem,Yağcı Bedir" gibi erkek oyunları ile"Niri nay nom" gibi kız oyunları sayılabilir.Daha eskiden ateş tazeleme geleneği köyün önemli bir ritüeli idi.Bu hastalık,kıtlık,savaş gibi önemli olaylardan sonra baharın başında evlerdeki ateşler söndürülür bir yaşlının iki odunu birbirine sürterek yaktığı yeni ateş evlerde üretilir veyakılırdı.Köyde imece ile yol,köprü,okul gibi işler yapılırdı.Bayramlar önemli kutlama günleridir.Kurban bayramında deve yapılır.Sekitme kurulur. Sekitme bir tür döner tahtaravallidir.Dini bayramlarda namazdan sonra mezarlklar ziyaret edilir.Ziyaretten sonra topluca bayramlaşılır.Bayramlaşma töreninden sonra her aile evinden bir sofra yemek çıkarır,bu yemekler köye gelen konuklar ve yoksullarla birlikte yenir.Düğün yemekleri genellikle;çorba,keşkek,etli nohut,bulgur pilavı yufka böreği,irmik helvasından oluşur.Köy folklorunda mani ve masalların da önemli biryeri vardır. ALİ ÖZKAN

Coğrafya

Balıkesir iline 46 km, İvrindi ilçesine 9 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 - 727
1997 - 706

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz