Osmanpınarı Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
osmanpınarı köyü bilgileri - osmanpınarı köyü resimleri - osmanpınarı köyü tanıtımOsmanpınarı, Tokat ilinin Zile ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı 1900 yıllarda azerbaycandan göç ederek gelen osman isimli bir kişi tarafından bu isim verilmiştir.Daha sonra bu köye çeşme yaptırarak şuanki ismi almıştır.Halen köyde azeri dili kullanılmaktadır.Şu an köy sakinlerinin çoğu şehirlerde oturması ve okuması nedeniyle dil öz azericeden biraz sadeleşmiştir ve türkçe ile beraber kullanılmaya başlanılmıştır.Yeni nesil daha çok türkçe konuşmakta dırlar.
Kültür

köye eski türk kültürü hakimdir.En ünlü yemeği madımak,ekmeği ise çapartma denilen yufkadan daha küçük bir ekmek çeşididir.Bazı eğlence,toplantı ve misafirliklerde bat denilen bir yemek türü yenilmektedir.
Coğrafya

Tokat iline 76 km, Zile ilçesine 9 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 212
1997 217
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yolu asfalt değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köy zamanla 70 hane iken tarım arazilerinin verimsizliği nedeniyle başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere göç başlamıştır.Şu anda köy 20 haneye kadar düşmüştür.Yaz mevsimlerin de tatilcilerin gelmesiyle nüfus yoğunluğu artsa da kışın yine köyde kalanlar kendi kaderleriyle başbaşa kalmaktadırlar.


kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz