Otomobillere Yeni Teknoloji

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Yüksek oranda trafik kazalarına neden olan direksiyon başında cep telefonu kullanımı için yeni bir çözüm, Aegis Mobility'den geliyor.


Trafik kazaları sadece ülkemizin değil, tüm dünyanın ortak sorunu. Gelişen yeni teknoloji bir yandan güvenlik ve konforu artırıcı özellikleri araçlara kazandırırken, diğer yandan da direksiyon başında SMS yazma, "Memur bey vallahi eşim doğuma girdi" gibi bahaneler üretmeyi gerektirecek telefon konuşmaları gibi oldukça sağlıksız alışkanlıklar da getiriyor. Soruna çare arayan firmalardan biri de Aegis Mobility.

Her Şey Güvenli Seyahat İçin

DriveAssist adlı yeni yazılım çözümü, otomobile kurulduğunda aracın hareket halinde olduğu zamanları algılayıp, GSM operatörüne çağrı ve mesajları bekletmesi için sinyal gönderiyor. Arayan kişiler, karşı tarafın direksiyon başında olduğuna dair bir mesaj alıyor. Bundan sonra acil çağrılar için doğrudan bağlantı veya mesaj bırakmak arayan tarafın kararına kalıyor.

Ülkemizde zaten yasak olan araç kullanırken cep telefonuyla görüşmeye kolaylık getirmesi beklenen DriveAssist, Symbian OS ve Windows Mobile'ı desteklerken, şimdilik iPhone ve Android işletim sistemlerine bir çözüm sunmuyor. Özellikle gençlerin araç kullanırken kendini kaptırmaması için ebeveynler tarafından tercih edileceği düşünülen(en azından yurtdışında) yazılımın aylık yaklaşık 10 ila 20 dolar arasında bir ücreti olacak. Bizde nasıl kabul görür bilinmez ama, Aegis şimdiden Nationwide Mutual Insurance Co. sigorta firması ile anlaşma yapmış görünüyor.

>>>Arkadaşlar Araç başında cep telefonu kullanımı hakkında neler düşünüyorsunuz?